X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
Audio
  • Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury (Strefa literatury/Dwójka)
Wacław Berent
Wacław BerentFoto: NAC

Gość audycji "Wybierał Dwójkę" podkreślił, że Berent pokazywał polską kulturę w stanie zapaści. - W "Fachowcu" opowiadał o auto zniszczeniu dokonanym przez jednostkę wskutek nie rozpoznania własnej drogi życiowej. Z kolei powieść "Próchno" jest przykładem ogromnego spustoszenia kulturowego, środowiskowego i personalnego w środowisku artystycznym.

Znawczyni twórczości Berenta dr Iwona Rusek zwracała uwagę na przesłanie jego wczesnej powieści "Fachowiec". - On uważał, że najważniejsza praca jaka stoi przed każdym człowiekiem to rozpoznanie tego, kim się jest, jakie się ma naturalne skłonności. Jeśli się ją dobrze wykona, to taka osoba będzie się w życiu spełniać i rozwijać.

W audycji dyskutowaliśmy, dlaczego Wacław Berent, cieszący się popularnością przed wojną, zniknął z czytelniczych radarów po roku 1944. Goście programu mówili, na czym polega wielkość, ale i trudność jego tekstów. Zastanawiali się też, na ile twórczość Berenta pozostaje aktualna, dla współczesnego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: profesor Włodzimierz Bolecki, profesor Dorota Kielak i dr Iwona Rusek

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wakacje 1939 roku. Pisarze w cieniu zbliżającej się wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 08:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały - nie tylko z perspektywy literatów - ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Majewska: Grabiński fantastyką zapełnił religijną próżnię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:51
- Jego teksty stanowią świadectwo poszukiwań alternatywnej religijności - o twórczości przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze dwudziestolecia opowiadała w Dwójce autorka o książki o Stefanie Grabińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kamil Weintraub - poeta w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:27
Bliski przyjaciel i pierwszy wydawca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, szwagier Oli Watowej, tłumacz Rilkego i Pasternaka. Kim był - dziś prawie zapomniany - Jerzy Kamil Weintraub?
rozwiń zwiń