Powieści na antenie

"Folwark zwierzęcy"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:00
W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy jedną z najsłynniejszych powieści George'a Orwella "Folwark zwierzęcy" w nowym przekładzie Szymona Żuchowskiego. Czytał Olaf Lubaszenko.
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: PR2/Piotr Piotrun

1 stycznia 2021 roku prawa autorskie chroniące twórczość George’a Orwella wygasły, a jego dzieła trafiły do domeny publicznej. Dzięki temu w wielu krajach, także w Polsce, pojawiają się nowe tłumaczenia jego książek.

Posłuchaj
14:21 2021_07_05-11-00-33_PR2_To_sie_czyta_latem.mp3 Olaf Lubaszenko czyta fragmenty odnalezionej po latach przedmowy do "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella w przekładzie Szymona Żuchowskiego (To się czyta latem/Dwójka)

10:34 To się czyta Dwóka 6 lipiec 2021 11_00_32.mp3 George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego. Czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

10:18 To się czyta latem George Orwell Forwalk zwierzęcy 7.07.2021.mp3 George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego. Czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

10:22 To się czyta latem Dwójka 8 lipiec 2021 11_00_33.mp3 George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego. Czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

10:23 To się czyta latem 9.07.2021.mp3 George Orwell "Folwark zwierzęcy" w przekładzie Szymona Żuchowskiego. Czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

  

Orwell 1200.jpg
Orwell i przestrzenie, w których funkcjonuje dziś on i jego twórczość

Pisarz zmarł w 1950 roku, niedługo po wydaniu swojego najsłynniejszego dzieła, nie przypuszczając, że stworzona przez niego futurystyczno-utopijna wizja okaże się przerażającą rzeczywistością wielu komunistycznych państw.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 5-9.07.2021

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura George Orwell

Czytaj także

George Orwell na tropie agentów Stalina

30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
Fragment okładki książki Georgea Orwella Ghandi w brzuchu wieloryba
Fragment okładki książki George'a Orwella "Ghandi w brzuchu wieloryba"Foto: mat. prasowe
Posłuchaj
12'12 "Ghandi w brzuchu wieloryba". O twórczości George'a Orwella opowiada Bartłomiej Zborski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
więcej

/

Tytuł tomu jest zaskakujący - nie został wymyślony przez samego pisarza. Tłumacz książki przyznał w "Kwadransie bez muzyki" , że to pewien chwyt marketingowy. W tytule książki połączono bowiem dwa słynne eseje Orwella. Jeden z nich dotyczy Ghandiego i jest najbardziej znanym tekstem o tym polityku. Drugi to głośny esej Orwella "W brzuchu wieloryba", mówiący o kapitulacji intelektualistów wobec dwudziestowiecznych systemów totalitarnych - komunizmu i faszyzmu.

Zbiór tekstów George'a Orwella pokazuje bardzo różne wcielenia i twarze tego angielskiego powieściopisarza, dziennikarza, publicysty i eseisty. Całość składa się jednak na portret człowieka pełnego zdecydowania, o silnym charakterze i przekonaniach.

– Orwell był wszystkim – stwierdził Bartłomiej Zborski . – Był nędzarzem, który pisywał reportaże wcieleniowe dla francuskich i brytyjskich gazet, był krytykiem literackim, był wizjonerem politycznym, analitykiem kultury popularnej, wreszcie - autorem tzw. "Listy Orwella", patriotą, który uważał za stosowne ostrzec czynniki rządowe przed infiltracją stalinizmu – dodał gość Dwójki, wspominając o kontrowersyjnym, sporządzonym przez pisarza pod koniec życia spisie potencjalnych agentów i zwolenników Stalina działających skrycie w powojennej Anglii.

Audycję prowadziła Dorota Gacek.

m/bch

Czytaj także

Śledzie, pudding i muffiny. Orwell - propagandzista

08.03.2015 14:00
W 1946 roku British Council zamówił u George'a Orwella tekst promujący kuchnię brytyjską wśród turystów. Esej nie został jednak opublikowany...
Yorkshire pudding to jedno z najpopularniejszych dań kuchni brytyjskiej. Jak wiele innych, serwuje się go jednocześnie z mięsem i na słodko
Yorkshire pudding to jedno z najpopularniejszych dań kuchni brytyjskiej. Jak wiele innych, serwuje się go jednocześnie z mięsem i na słodkoFoto: stef yau, lic. CC, wikipedia
Posłuchaj
27'44 Łukasz Modelski i Małgorzata Seruga opowiadają o złożonym stosunku George'a Orwella do brytyjskiej kuchni (Droga przez mąkę/Dwójka)
więcej

Trudno się dziwić, skoro autor "Roku 1984" zasugerował, że restauracja w Anglii jest „albo zła, albo francuska” i przytoczył zdanie Woltera o kraju "stu religii i jednego sosu". Wbrew pozorom Orwell był jednak admiratorem brytyjskiej kuchni w jej dobrym - rzadko spotykanym - wydaniu.

Czytelników zapraszał między innymi na... trzydaniowe śniadanie. Ale też uprzedził Jamiego Olivera o dobre sześćdziesiąt lat w zdiagnozowaniu największej plagi (nie tylko) kuchni angielskiej.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzenie: Łukasz Modelski

Gość: Małgorzata Seruga (reportażystka, znawca kuchni anglosaskich)

Data emisji: 7.03.2015

Godzina emisji: 11.30

mm/jp