Powieści na antenie

"Latarnicy"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 11:00
W cyklu "To się czyta" sięgnęliśmy do najnowszej książki angielskiej pisarki Emmy Stonex "Latarnicy", która ukazała się nakładem wydawnictwa ECHO, imprintu literackiego wydawnictwa Czarna Owca. Jest to przejmująca opowieść o zniknięciu trzech pracowników latarni morskiej w Maiden Rock, najstarszej, pochodzącej z 1893 roku budowli tego typu. Czytał Wojciech Żołądkowicz.
Latarników Emmy Stonex w Dwójce czyta Wojciech Żołądkowicz
"Latarników" Emmy Stonex w Dwójce czyta Wojciech ŻołądkowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Podobno nigdy nie odkryjemy, co się z nimi stało. Podobno morze strzeże swych tajemnic…

Kornwalia, rok 1972. Trzech mężczyzn znika z latarni morskiej odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, a zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z nich opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura. Co tak naprawdę się tam wydarzyło? Dwadzieścia lat później wdowy po zaginionych wciąż nie mogą pogodzić się ze stratą. Helen, Jenny i Michelle oddaliły się od siebie. Ale wszystko zmienia się, kiedy kontaktuje się z nimi młody dziennikarz, który próbuje rozwikłać zagadkę. Prawda może wyjść na jaw dopiero w konfrontacji z najgłębiej skrywanymi lękami…

"Latarnicy" to odurzająca i trzymająca w napięciu historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Nadzwyczajna i literacka opowieść o miłości i żalu oraz próbie zrozumienia, jak strach potrafi zatrzeć granice między rzeczywistością a wyobrażeniem.

Emma Stonex to angielska autorka urodzona w Northamptonshire w 1983 roku. Przez lata publikowała powieści pod różnymi pseudonimami, a "Latarnicy" to jej debiut pod własnym nazwiskiem. Książka została przetłumaczona na ponad 20 języków. Zanim Emma Stonex została pisarką, pracowała jako redaktorka w dużym wydawnictwie. 

(opis pochodzi od wydawcy)

Posłuchaj
09:43 To się czyta Dwójka 31 styczeń 2022 11_01_54.mp3 Emma Stonex "Latarnicy". Czyta Wojciech Żołądkowicz - fram.1. (To się czyta/Dwójka )

09:50 To się czyta Dwójka 1 luty 2022 11_01_51.mp3 Emma Stonex "Latarnicy". Czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm.2. (To się czyta/Dwójka )

09:56 To się czyta 2.02.2022.mp3 Emma Stonex "Latarnicy". Czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka )

09:28 To się czyta 3.02.2022.mp3 Emma Stonex "Latarnicy". Czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka )

09:09 To się zyta Dwójka 4 luty 2022 11_03_33.mp3 Emma Stonex "Latarnicy". Czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka )

  

Zobacz zapowiedź: 

(Facebook Dwójki)


***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 31.01-4.02.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Antoni Czechow. "Poetyka jego pisania zapewniła mu osobne miejsce w literaturze"

29.01.2024 05:40
Pisarz, uznający się za dokazującego piórem lekarza, zapowiada zupełnie nowy sposób posługiwania się słowem, który sam Tołstoj, nienawidzący sztuki nowoczesnej, nazwał impresjonizmem. 164 lata temu, 29 stycznia 1860 roku, urodził się Anton Czechow, rosyjski pisarz. 
Anton Czechow
Anton Czechow Foto: Wikipedia/dp

Cały okres pisarskiej działalności Czechowa zamyka się w dziewiętnastu latach. W tym czasie wytworzył własny styl, nowy sposób pisania, na który składa się zarówno tematyka, ton opowiadania, jak i piękna metaforyka.

Literacki impresjonizm

Głównym bohaterem opowiadań Czechowa jest dusza. Dusza rozpatrywana w swoim stosunku do świata, sprawiedliwości, zdrowia, honoru. Cierpiąca, ale nie wiadomo dlaczego. Stąd opowiadania rosyjskiego pisarza zdają się nie mieć zakończeń.

Czechow żył w latach 1860-1904, ale jego twórczość należy do wieku XX. Lekkie sugerowanie nastrojów, kształtów, kolorów i stanów ducha Tołstoj nazwał impresjonizmem. Sam autor w swoich listach pisał: "Jeśli można wyrazić się krócej, to nie należy wyrażać się dłużej. Dlaczego? Właściwie nie wiem".

- Poetyka Czechowa, która prowadzi czytelnika w stany psychologiczne, jest największym wehikułem jego magii. Stąd jego osobne miejsce w literaturze, a już zwłaszcza w tradycji scenicznej – mówił na antenie Polskiego Radia Jan Gondowicz.


Posłuchaj
11:23 anton czechow___84_04_iv_tr_0-0_98969360cc0ed2a[00].mp3 Anton Czechow - audycja z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 18.01.2004)

 

Mimo że za życia natrafiał na twardy opór przed wprowadzeniem jego sztuk na scenę, przez cały XX wiek był to absolutnie żelazny repertuar wszystkich teatrów na świecie. Nadal nowoczesny, produktywny, dający się modyfikować na różne sposoby.

Lekarz z piórem w dłoni

Na twórczości Czechowa silnie odbija się wykształcenie lekarskie. – Piszący lekarze stanowią osobne zjawisko w literaturze. Z zasady materialiści, nie wierzyli w życie pozagrobowe i wynagrodzenie cierpień po śmierci. Nie wierzyli w nic, co nie da się zważyć i zmierzyć. Materializm lekarzy ożywiał literaturę i dał jej niesłychaną ostrość, zwaną naturalizmem – mówił gość programu z cyklu "Biografia dźwiękowa".

Anus mundi

Od 1888 roku pisał coraz mniej. Coraz dłużej zastanawiał się nad każdym zdaniem. W pewnym momencie podjął decyzję o porzuceniu działalności literackiej i podróży na drugi koniec świata, na wyspę Sachalin, gdzie mieściła się rosyjska kolonia karna. Tam napisał wstrząsającą relację, która wpłynęła na całą literaturę światową XX wieku. Odpowiada na pytanie "jak żyć?". Czechow z Sachalinem żyć nie mógł.

Zmarł na gruźlicę w Niemczech 15 lipca 1904.

mjm

Czytaj także

Andrzej Trzebiński. O poecie, społeczniku i wizjonerze w setną rocznicę urodzin

27.01.2022 15:06
Bohaterem "Strefy literatury" był Andrzej Trzebiński - poeta, dramaturg, krytyk i publicysta należący do Pokolenia Kolumbów.​ 27 stycznia minęła setna rocznica urodzin pisarza, który - mimo przedwczesnej śmierci - w historii literatury zdołał zapisać się nie tylko jako utalentowany twórca, lecz także zaangażowany społecznik i przenikliwy wizjoner.
Andrzej Trzebiński był autorem m.in. wierszy, esejów i dramatu-groteski Aby podnieść różę
Andrzej Trzebiński był autorem m.in. wierszy, esejów i dramatu-groteski "Aby podnieść różę"Foto: BrAt82/Shutterstock
Posłuchaj
28'45 Rozmowa o Andrzeju Trzebińskim poecie, dramaturgu, krytyku i publicyście należący do Pokolenia Kolumbów w 100. rocznicę śmierci (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Andrzej Trzebiński zginął rozstrzelany przez Niemców w egzekucji ulicznej 12 listopada 1943 roku. Miał wtedy zaledwie 21 lat, jednak pozostawił po sobie sporo niezwykle różnorodnych gatunkowo utworów literackich. Do jego dorobku artystycznego zaliczają się wiersze, eseje, dramat-groteska "Aby podnieść różę", niedokończona powieść "Kwiaty z drzew zakazanych", ale też szeroko reprezentowana twórczość publicystyczna oraz krytycznoliteracka. Na szczególną uwagę zasługuje pamiętnik pisarza - świadectwo dojrzewania przypadającego na "mroczny czas" i niezwykle cenne źródło informacji o okupacyjnym życiu literackim.

Andrzej Trzebiński mimo młodego wieku był niezwykle świadomym twórcą. Jego nowatorska wizja polskiej kultury narodowej znalazła odzwierciedlenie nie tylko w utworach literackich, lecz także w działalności społecznej. Poeta pełnił istotną funkcję w środowisku wydającym pismo "Sztuka i Naród", a jego najważniejszą misją stało się stworzenie organizacji "Ruch Kulturowy" działającej ponad podziałami partyjnymi i światopoglądowymi, dążącej do gruntownej przebudowy polskiej świadomości kulturowej.

Postać Andrzeja Trzebińskiego przypomnieli w audycji goście: prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego (autor licznych opracowań utworów poety) oraz dr hab. Karol Samsel z Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj
28:45 Strefa literatury Dwójka 28 styczeń 2022 21_30_23.mp3 Rozmowa o Andrzeju Trzebińskim poecie, dramaturgu, krytyku i publicyście należący do Pokolenia Kolumbów w 100. rocznicę śmierci (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: prof. Maciej Urbanowski (Uniwersytet Jagielloński, autor licznych opracowań utworów poety) oraz dr hab. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 21.30