Powieści na antenie

"Chack. Gracze. Opowieść o szulerach"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 12:00
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Włodzimierza Boleckiego pt. "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach". Powieść czyta Krzysztof Wakuliński.
Audio
  • Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Krzysztof Wakuliński
Krzysztof WakulińskiFoto: Piotr Piorun

Kim był Chack? Nie sposób odnaleźć go na kartach historycznych opracowań i podręczników. Wiadomo jedynie, że Chack, czyli Ignacy Chadźkiewicz vel Chodźkiewicz, istniał naprawdę. Wiedzieli o nim nawet Mickiewicz i Słowacki, ale z biegiem lat historia zapomniała o Chacku. A była to postać nietuzinkowa – uchodził za mistrza karcianych szulerów i polskiego Casanovę. Jak wieść niosła, był agentem targowiczan, carskiej Rosji, Francji, a także … generałem policji w Neapolu. Włodzimierz Bolecki, znany krytyk i historyk literatury, postanowił wydobyć go z cienia i uczynić główną postacią swej powieści. Jednak w tym wielowątkowym i polifonicznym utworze bohaterów jest wielu i nic nie jest takie, jakim się wydaje…

"Chack" to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.10.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego/bch/pg

Zobacz więcej na temat: Włodzimierz Bolecki literatura

Czytaj także

Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy

09.02.2018 16:00
- Chyba chętniej mówimy o awangardach niż o jednej awangardzie - przypominał dr Jakub Kornhauser w audycji poświęconej trudnemu, jak się okazuje, do jednoznacznego zdefiniowania zjawisku awangardy.
Wystawa Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie"Foto: Tomasz Gzell/PAP
Posłuchaj
31'16 Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

karuzela.jpg
Trzech fenomenalnych anarchistów

Rok 2017 był obchodzony m.in. pod hasłem stulecia awangardy w Polsce. W Dwójce zastanawialiśmy się, czy współcześnie samo pojęcie awangardy potrafimy zrozumieć, co z niej pozostało żywe przez te minione sto lat aż do dziś.

- To jest termin, która ma co najmniej dwie różne definicje - mówił prof. Włodzimierz Bolecki, przywołując zarówno znaczenie szersze ("ogół wszystkich kierunków artystycznych, które określały się lub były określane jako nowa sztuka"), jak i węższe, odnoszące się do zjawisk z 1. poł. XX w.

Prof. Wojciech Kudyba przypominał z kolei, że awangarda to również i teoria sztuki, i zbiór pewnych konwencji. Zaś dr Jakub Kornhauser zaznaczał, że awangarda może też oznaczać po prostu działalność eksperymentalną, antysystemową.

Co łączyło wszystkie nurty awangardowe 1. poł. XX w.? W jakim sensie awangarda stała się już tradycją? Czy każda sztuka, która podejmuje działanie eksperymentalne i ma w sobie element buntu, jest już awangardowa? A może jest tak, że sztuka w samej swojej istocie jest eksperymentem?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Wojciech Kudyba i dr Jakub Kornhauser (literaturoznawcy)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
Wacław Berent
Wacław BerentFoto: NAC
Posłuchaj
58'34 Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Gość audycji "Wybierał Dwójkę" podkreślił, że Berent pokazywał polską kulturę w stanie zapaści. - W "Fachowcu" opowiadał o auto zniszczeniu dokonanym przez jednostkę wskutek nie rozpoznania własnej drogi życiowej. Z kolei powieść "Próchno" jest przykładem ogromnego spustoszenia kulturowego, środowiskowego i personalnego w środowisku artystycznym.

Znawczyni twórczości Berenta dr Iwona Rusek zwracała uwagę na przesłanie jego wczesnej powieści "Fachowiec". - On uważał, że najważniejsza praca jaka stoi przed każdym człowiekiem to rozpoznanie tego, kim się jest, jakie się ma naturalne skłonności. Jeśli się ją dobrze wykona, to taka osoba będzie się w życiu spełniać i rozwijać.

W audycji dyskutowaliśmy, dlaczego Wacław Berent, cieszący się popularnością przed wojną, zniknął z czytelniczych radarów po roku 1944. Goście programu mówili, na czym polega wielkość, ale i trudność jego tekstów. Zastanawiali się też, na ile twórczość Berenta pozostaje aktualna, dla współczesnego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: profesor Włodzimierz Bolecki, profesor Dorota Kielak i dr Iwona Rusek

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko