Nauka

Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:56
- Zwierząt zagrożonych wyginięciem, zwłaszcza ssaków, jest sporo. Dobrnęliśmy w historii do takich czasów, kiedy egzystencja tych gatunków właściwie zależy w dużej mierze od nas, ludzi - powiedział w radiowej Jedynce prof. Michał Grabowski.
Audio
  • Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki? (Wieczór Odkrywców/Jedynka)
Sudan
SudanFoto: PAP/ EPA/DAI KUROKAWA

Pod koniec marca strażnicy rezerwatu Ol Paleta w Kenii poinformowali, że uśpiono ostatniego samca nosorożca białego północnego. Nosorożec zwany Sudan miał 45 lat. Śmierć Sudana jest równoznaczna z wyginięciem tego podgatunku.

Wymieranie gatunków - jak zwrócił uwagę gość audycji "Wieczór Odkrywców" prof. Michał Grabowski - to naturalne zjawisko. - Cechą ewolucji świata żywego jest powstawanie gatunków oraz ich wymieranie. Ocenia się, że takie spontaniczne, naturalne tempo wymierania to jest około stu gatunków na milion lat - wskazał.

- Czasem zdarzają się takie sytuacje, kiedy to wymieranie znacznie przyspiesza. W dziejach Ziemi było kilka takich przypadków (...) Obecnie mówi się o szóstej katastrofie, o szóstym wielkim wymieraniu. Ocenia się, że to naturalne tempo wymierania przyspieszyło około tysiąckrotnie - podkreślił rozmówca Krzysztofa Michalskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy o tarpanach - wymarłym gatunku dzikiego konia i turach - wymarłym gatunku ssaka z rodziny wołowatych. Jakie gatunki są najbardziej zagrożone wyginięciem obecnie? Jak chronić wymierające zwierzęta?

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Michał Grabowski (Zakład Biogeografii i Ekologii Bezkręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 19.09

kk

Czytaj także

Kenia: zmarł wyjątkowy nosorożec. Ostatni samiec tego gatunku

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:54
W Kenii uśpiono ostatniego samca nosorożca białego północnego - poinformowali strażnicy rezerwatu Ol Paleta w Kenii, gdzie zwierzę żyło. Nosorożec zwany Sudan miał 45 lat. W rezerwacie żyją jeszcze tylko dwie samice tego podgatunku.
rozwiń zwiń