Nauka

Jak nosić buty na obcasie, by nie szkodzić stopom?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:16
- But powinien być wygodny - dość szeroki, jeśli chodzi o nosek, wkładka nie powinna być za krótka. Obcas idealnie medyczny to 2-3 cm dla pań i 0,5-1 cm dla panów - wyjaśnił w radiowej Jedynce dr Paweł Kołodziejski.
Audio
  • Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy buty? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/shutterstock.com/cc

- Gdy przychodzi do mnie pacjentka i pyta: "panie doktorze, to ja w ogóle nie mogę butów na obcasie założyć?", ja jej odpowiadam: "oczywiście, może pani. Tylko proszę, by obcas był stabilny" - powiedział w audycji "Cztery pory roku" ortopeda z Poradni Chorób Stopy dr Paweł Kołodziejski.

Szpilka to stabilny obcas? - Jeżeli chodzimy w prawidłowy sposób, nie przenosimy za mocno ciężaru ciała w jedną lub drugą stronę, to ten obcas jest w stanie utrzymać nas, nawet jeśli jest cienki. Stabilny obcas to nie znaczy obcas babciny, gruby na trzy centymetry - wskazała fizjoterapeutka i rehabilitantka z Kliniki Ruchu Agnieszka Matfin.

- No i uwaga - jeżeli te obcasy zakładamy, to zakładajmy je na jakieś okazje - na wyjście do teatru, do restauracji - a nie na spacer po parku albo na 12 godzin do biura - podkreślił dr Kołodziejski.

Czy buty idealnie płaskie są lepsze dla naszych stóp niż te na obcasie? Dlaczego nie powinno się spacerować po mieście w japonkach? Czy dziecko może chodzić w butach po starszym bracie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy także o problemie płaskostopia.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Matfin (fizjoterapeutka i rehabilitantka z Kliniki Ruchu), dr Paweł Kołodziejski (ortopeda z Poradni Chorób Stopy)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 10.18

kk/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Alergia może być groźna. Zrób dziecku darmowy test

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 13:36
Trwa miesiąc bezpłatnych badań alergicznych realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń