Nauka

Rewolucyjny wynalazek. Polacy stworzyli "zabójcę spalin"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 17:02
Trójka wynalazców z Opola zbudowała prototyp urządzenia, które - zamontowane przy silniku spalinowym np. samochodu - zmniejsza emisję spalin i zużycie paliwa. Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej tłumaczył w radiowej Jedynce jak działa SmogKiller.
Audio
  • Profesor Jarosław Mamala o SmogKillerze (Popołudnie z radiową Jedynką)
Według konstruktorów, Smogkiller zmniejsza ilość spalin i obniża zużycie paliwa (zdjęcie ilustracyjne)
Według konstruktorów, Smogkiller zmniejsza ilość spalin i obniża zużycie paliwa (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glowimages/Eastnews

Urządzenie, które roboczo nazwano SmogKiller skonstruowali Piotr Kolasa, Emil Jacek Palszys i Eryk Klisz, pasjonaci motoryzacji i nowoczesnych technologii z Opola. Prototyp, to wynik ich kilkuletniej pracy i testów, które wykonują obecnie w ramach założonej z ich inicjatywy spółki Sindtech.

Wynalazek ma redukować emisję spalin, zmniejszać zużycie paliwa i wpływać na zwiększenie momentu obrotowego silnika, czyli jego odczuwalną moc. Prof. Jarosław Mamala mówił w "Popołudniu z radiową Jedynką", że innowacyjność urządzenia polega na tym, że do komory spalania w silnikach różnego rodzaju dodaje ono wodę, ale pod zmodyfikowaną postacią. Woda ma postać pary, w której osłabione zostały wiązania międzycząsteczkowe. To powoduje, że lepiej się ona rozszczepia i łączy z paliwem podczas spalania w silniku.

Sercem urządzenia jest tzw. egzoreaktor. Ma on za zadanie "dostarczyć do komory spalania silnika tłokowego mieszankę powietrzno-parową", a efektem zachodzących w urządzeniu reakcji jest "zwiększenie sprawności silnika poprzez odzyskanie zwykle traconych spalin oraz efektywne przerobienie wody na produkty, które mogą ulec spaleniu, dodając energii".

Według przedstawicieli spółki Sindtech z prowadzonych przez nich dotąd testów wynika, że zastosowanie SmogKillera daje oszczędność paliwa sięgające od 10 do 40 proc. i redukcję emisji spalin nawet do 80 proc.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej

Godz. emisji: 15.30

Data emisji: 27.02.2015

aj/ag