Polskie Radio
Section05
Marek Mądrzejewski

Unijne sankcje na Rosję. Czarnecki: pochodna konsensusu we Wspólnocie

- Kiedy Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji - a dzieje się tak co pół roku - zawsze jest jednomyślność krajów Wspólnoty - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również Paweł Zalewski (KO).
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja Ukraina Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje USA USA Marek Mądrzejewski Ryszard Czarnecki Paweł Zalewski ŚWIAT

"Polska odniosła sukces". Zbigniew Kuźmiuk o szczycie UE

- Należy się cieszyć, że doszło do porozumienia. Teraz będą odbywać się negocjacje z Parlamentem Europejskim, ale one nie zmienią w większym stopniu kwot, jakie zostały wypracowane przez RE - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Wyniki unijnego szczytu skomentował również Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rada Europejska fundusze ue Marek Mądrzejewski Zbigniew Kuźmiuk

Jaki podział funduszy europejskich? Poseł PiS: twarde negocjacje to dobry znak

Twarde negocjacje na temat wielkich pieniędzy – podziału środków w siedmioletnim budżecie UE i o funduszy odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie pandemicznym. O perspektywach dla Polski w tym zakresie rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Robert Telus (PiS), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia COVID-19 USA Tydzień Kontra Tydzień POLSKA Marek Mądrzejewski Unia Europejska UE

Marek Sawicki: po wyborach od przegranych oczekuje się honorowego "złożenia broni"

- W demokracji protesty wyborcze nie są niczym nowym. Natomiast oczywiście od przegranych wymaga się honorowego "złożenia broni", od wygranych - wyciągnięcia ręki do współpracy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Marek Sawicki. Gościem "Debaty Jedynki" był także senator PiS Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio debata w jedynce Marek Mądrzejewski Marek Sawicki PSL PiS Platforma Obywatelska wybory prezydenckie 2020

Bilans kadencji prezydenta. Jak właściwie wypełniać rolę głowy państwa w Polsce?

Model prezydentury to opisane w konstytucji normy, określające tak rolę, zadania, jak i kompetencje głowy państwa. Model prezydentury to także realny sposób wypełniania tych norm, co wiąże się z jego światopoglądem, osobowością, zapleczem partyjnym, politycznym życiorysem. O tym, na czym opierała się prezydentura Andrzeja Dudy, rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek, poseł PiS i Czesław Mroczek, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 debata Marek Mądrzejewski prezydent Andrzej Duda

"USA uznają ważność naszego regionu". Poseł PiS o zwiększeniu liczby wojsk USA w Polsce

- To, o ilu żołnierzy zwiększy się kontyngent amerykański w Polsce, nie jest aż tak istotne jak to, że prezydent USA decyduje o zwiększeniu tej ilości. To dowód na to, że USA uznają ważność naszego regionu, a po drugie Polska jest na tyle wiarygodnym partnerem dla USA, że to tutaj ci żołnierze będą dyslokowani - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Jach, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Zalewski z KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Donald Trump wojsko armia siły zbrojne służby i bezpieczeństwo Paweł Zalewski Marek Mądrzejewski

Kraje UE, w tym Polska, otwierają granice dla siebie nawzajem. Posłowie: trzeba ratować gospodarkę

- Zdajemy sobie sprawę, że bez wpuszczenia tlenu do gospodarki, będziemy mieli potężny kryzys gospodarczy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek (PiS). Także Katrzyna Piekarska (PO) stwierdziła, że złagodzenie restrykcji związanych z pandemią jest konieczne, gospodarka mogłaby nie wytrzymać dłuższych obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 USA Tydzień Kontra Tydzień POLSKA Marek Mądrzejewski Unia Europejska infografika bezpieczeństwo

"Wracają do konwencji opozycji totalnej". Marcin Porzucek o działaniach KO

- Niestety ta przedwyborcza atmosfera udziela się naszym kolegom z Koalicji Obywatelskiej. Wracają do konwencji opozycji totalnej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Porzucek (PiS). Gościem audycji "Tydzień kontra tydzień" był również Paweł Zalewski (KO).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska koalicja obywatelska opozycja polityka Paweł Zalewski wybory prezydenckie 2020 Marek Mądrzejewski Tydzień Kontra Tydzień POLSKA

Jadwiga Wiśniewska: dziś rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał mocny mandat polityczny

- Sprawy w Polsce należy przeprowadzić tak, żebyśmy mogli wybrać prezydenta, który obejmie urząd 6 sierpnia. Do tego potrzeba mocnego mandatu politycznego i dzisiaj ten mandat rząd premiera Mateusza Morawieckiego otrzymał - powiedziała Jadwiga Wiśniewska (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia. Paweł Poncyljusz (KO) zauważył z kolei, że opozycja nie wnosiła o głosowanie nad wotum zaufania. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd Mateusza Morawieckiego Marek Mądrzejewski Jadwiga Wiśniewska

Dobre perspektywy dla Polski w planie pomocowym UE. Poseł PiS: to duży sukces

Komisja Europejska przedstawiła plan budżetu na kolejne siedem lat i program wsparcia dla państw UE w związku z pandemią. - Polska jest trzecim w kolejności beneficjentem wsparcia UE  - komentował w Jedynce poseł PiS Robert Telus. Program KE będzie przedmiotem obrad państw UE 19 czerwca. Wiadomo, że są głosy sprzeciwu. Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) ocenił jednak, że opór tzw. państw oszczędnych w UE przeciwko tzw. uwspólnotowieniu długów zostanie przezwyciężony przez inne państwa Wspólnoty, które są w większości.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 USA Tydzień Kontra Tydzień POLSKA Marek Mądrzejewski Unia Europejska infografika

"Mamy dobry punkt startu". Jacek Saryusz-Wolski o propozycji KE dla Polski

- Praca polskich polityków: premiera, prezydenta i dyplomacji spowodowała, że mamy dobry punkt startu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Jacek Saryusz-Wolski o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. unijnego Funduszu Odbudowy. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Komisja Europejska Marek Mądrzejewski budżet ue budżet unijny

"WHO niespecjalnie zadziałała". Kownacki o pandemii COVID-19 na świecie

- Koronawirus mógłby być mniej groźny dla społeczeństwa, gdyby WHO odpowiednio zareagowało, gdy ta epidemia przedostawała się z Chin - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Kownacki, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Kowal (KO). - Minie pandemia, a zacznie się dyskusja o odpowiedzialności za nią - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 WHO Światowa Organizacja Zdrowia Chiny USA Stany Zjednoczone Bartosz Kownacki Paweł Kowal Tydzień Kontra Tydzień POLSKA Marek Mądrzejewski

Tarcza 4.0. Posłowie: gospodarkę trzeba chronić przed wrogim przejęciem

Czwarta już aktualizacja do rządowego programu zakłada ochronę przedsiębiorstw. Chodzi o wprowadzenie przepisów antyprzejęciowych zabezpieczających polskie firmy przed zakusami inwestorów spoza Unii Europejskiej. To bardzo potrzebne rozwiązanie - zgodzili się w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski (poseł PiS) i Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd polityka prawo Marek Mądrzejewski GOSPODARKA Dariusz Joński Jarosław Krajewski