Nauka

Eksperci: to przełom w leczeniu raka trzustki

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 18:32
Chodzi o zastosowanie skojarzenia dwóch leków, gemcytabiny oraz nab-paklitakselu, w leczeniu raka trzustki z przerzutami.
Eksperci: to przełom w leczeniu raka trzustki
Foto: sxc.hu/public domain

Z badań wynika, że podjęcie takiej terapii sprawia, że wydłuża się okres, w którym choroba nie postępuje, dzięki czemu chorzy żyją średnio o dwa miesiące dłużej. W przypadku tak trudnego do leczenia nowotworu, jakim jest rak trzustki, dwa miesiące to naprawdę dużo czasu - podkreślają specjaliści.
Do niedawna w leczeniu raka trzustki standardowo stosowano gemcytabinę. Dopiero dwa lata temu wykazano skuteczność terapii wielolekowej (z użyciem czterech preparatów). Po jej wprowadzeniu więcej chorych zaczęło w ogóle reagować na leczenia, choć terapia ta powoduje wiele skutków ubocznych.

Skojarzenie gemcytabiny oraz nab-paklitakselu w leczeniu rozsianego gruczolakoraka trzustki to przełom. Terapię obydwoma lekami jako leczenie pierwszego rzutu we wrześniu 2013 roku zatwierdziła amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Na początku stycznia 2014 roku zaaprobowała ją również Komisja Europejska, co oznacza, że wkrótce będzie ona stosowana w Europie.
"Rak trzustki to wyrok"
Specjaliści zaznaczają, że sytuacja chorych na raka trzustki jest często dramatyczna, bo choroba szybko postępuje i nie ma czym jej skutecznie leczyć. Choroba jest wyjątkowo agresywna, już w chwili operacji u większości pacjentów występują ukryte przerzuty, które wkrótce ujawniają się, zwykle w wątrobie, węzłach chłonnych oraz w płucach.
- Ta choroba to wyrok śmierci. Pacjenci, u których zostanie wykryty guz trzustki z przerzutami, najczęściej żyją od trzech do sześciu miesięcy - mówi prof. Philip Agop Philip z Wayne State University w Detroit (USA).
- Zaledwie 20 proc. pacjentów z rakiem trzustki można operować, ale nawet u nich nie zawsze możliwa jest radykalna operacja, czyli taka, która pozwala usunąć całego guza wraz z otaczającymi go tkankami, w których mogą jeszcze się znajdować komórki nowotworowe - tłumaczy dr hab. Dariusz Zadrożny z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według European Cancer Observatory, w Unii Europejskiej w 2012 roku wykryto 78 654 przypadki raka trzustki, spośród których jeszcze tego samego roku zmarło aż 77 940 chorych. Ponad 90 proc. z nich chorowało na gruczolakoraka trzustki, najczęściej wykrywaną postać tego nowotworu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: medycyna rak zdrowie
Czytaj także

Publicysta: polska onkologia miała kiedyś dobrą opinię na świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 09:46
Goście "Komentatorów" Wiktor Świetlik z "wSieci” i "Super Expressu” oraz Maciej Gdula z "Krytyki politycznej” zgodzili się, że głównym problemem polskiej onkologii nie jest jakość leczenia, a kwestie dostępności i szybkiej diagnostyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces polskiej medycyny. Przeszczep twarzy - najlepszy zabieg na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 10:58
Pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farmaceuci: leki tylko w aptece. Znikną z supermarketów i stacji benzynowych?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 10:27
Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej i farmaceutów, wycofanie medykamentów z półek sklepów, supermarketów i stacji benzynowych ma zminimalizować ryzyko zatruć i nieświadomego stosowania leków.
rozwiń zwiń