Nauka

Będzie coraz więcej powodzian

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 00:01
Liczba ofiar powodzi będzie gwałtownie rosła - wskazuje raport ekspertów ze Światowego Instytutu Zasobów z siedzibą w Waszyngtonie.
Audio
  • Będzie więcej globalnych ofiar powodzi - IAR/R. Motriuk
Odszkodowanie należy się za szkody powstałe wskutek takich zdarzeń losowych jak: przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, susza, powódź, deszcz nawalny, obsunięcie się ziemi, lawina, grad huragan i uderzenie pioruna.
Odszkodowanie należy się za szkody powstałe wskutek takich zdarzeń losowych jak: przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, susza, powódź, deszcz nawalny, obsunięcie się ziemi, lawina, grad huragan i uderzenie pioruna.Foto: Glow Images/East News

Według nich, za piętnaście lat powodzian może być ponad dwa razy więcej niż dziś. Powody są dwa - sugerują autorzy raportu. Po pierwsze - zmiany klimatu, po drugie - rosnąca liczba ludności na świecie.

Według szacunków Instytutu, liczba ludzi cierpiących w wyniku powodzi może wzrosnąć z 20 do 50 milionów. Globalne roczne straty mogą wzrosnąć z około 90 do ponad 450 miliardów euro.

Zdaniem ekspertów Czerwonego Krzyża, prawie połowa interwencji związanych z katastrofami naturalnymi w zeszłym roku była konsekwencją właśnie powodzi. W Polsce, przyjmując umiarkowane zagrożenie powodziami - raz na sto lat - koszt może wzrosnąć z niecałych czterystu do ośmiuset milionów euro rocznie - podaje Światowy Instytut Zasobów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia
Czytaj także

Oto największa elektrownia słoneczna świata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 22:22
W południowej Kalifornii otwarto największa na świecie elektrownię słoneczną. Energia, jaka zostanie w niej wytworzona, wystarczy do zaspokojenia potrzeb dużego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy biją na alarm. Plastik zalewa oceany

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 23:34
Naukowcy zbadali, ile plastikowych odpadów trafia do oceanów każdego roku. Ich zdaniem jest to osiem milionów ton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan Bajkału alarmująco niski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 22:22
Nadal spada poziom wody w jeziorze Bajkał. W ciągu ostatniego roku obniżył się o 40 centymetrów i w połowie stycznia naukowcy alarmowali, że może być jeszcze gorzej.
rozwiń zwiń