Nauka

Oto największa elektrownia słoneczna świata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 22:22
W południowej Kalifornii otwarto największa na świecie elektrownię słoneczną. Energia, jaka zostanie w niej wytworzona, wystarczy do zaspokojenia potrzeb dużego miasta.
Audio
  • Największa na świecie elektrownia słoneczna - (M.Wałkuski / IAR)
Powierzchnia nowej farmy słonecznej zajmuje obszar półtora tysiąca hektarów
Powierzchnia nowej farmy słonecznej zajmuje obszar półtora tysiąca hektarówFoto: Glow Images

Elektrownia powstała na pustyni niedaleko parku narodowego Joshua Tree. Znajdujące się w niej panele słoneczne zajmują obszar półtora tysiąca hektarów.

Elektrownia ma moc 550 megawatów. Wytworzony w niej prąd wystarczy do zaspokojenia potrzeb 160 tysięcy domów. Biorąca udział w otwarciu elektrowni sekretarz spraw wewnętrznych Sally Jewel nie kryła ekscytacji: - To dopiero początek przyszłości energetycznej naszego kraju. Ludzie, którzy stworzyli elektrownię, są pionierami w nowym świecie - mówiła.

Kalifornijska elektrownia powstała przy dużym wsparciu rządu, który udzielił autorom projektu gwarancji kredytowych na kwotę 1,5 miliarda dolarów. W całych Stanach Zjednoczonych rząd federalny wspiera 17 inwestycji w odnawialne źródła energii.

 

(IAR)

Czytaj także

Uważaj na plastikowe opakowania. Bisfenol się czai...

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:50
Warto wrócić do porcelany oraz szkła i właśnie z filiżanek i szklanych butelek pić zamiast z plastikowych kubków. Podobnie wygląda sytuacja z plastikowymi opakowaniami na jedzenie - najlepiej zamienić je na szklane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy in vitro uratuje nosorożce?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 12:00
Zapłodnienie in vitro może okazać się skuteczną metodą na uratowanie krytycznie zagrożonego gatunku. Światowi eksperci rozmawiali w Kenii o tym, jak nie dopuścić do wyginięcia nosorożców białych północnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walia: supernowoczesne domy ze słomy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 18:00
Kiedyś budowali je niewykwalifikowani ludzie w biednych krajach albo świnki w bajkach. Teraz domy ze słomy zaprojektowali - i już konstruują - brytyjscy inżynierowie.
rozwiń zwiń