Nauka

Naukowcy dowiedli - szczepienia nie grożą autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 13:00
Wyniki badania obejmującego 95 tysięcy dzieci zaprzeczają, by szczepionka MMR powodowała autyzm.
Z roku na rok rośnie w Polsce liczba rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci
Z roku na rok rośnie w Polsce liczba rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieciFoto: pixabay.com

W prestiżowym wydawnictwie Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy autorzy badania dowodzą, że nie ma związków między szczepieniem na odrę, świnkę i różyczkę - czyli tak zwaną szczepionką MMR, a przypadkami autyzmu.

Lekarze nie tylko zajmowali się samym związkiem między szczepieniem a chorobą. Badali też historię medyczną rodzin dzieci objętych badaniem. Wszystkie szczepione maluchy, których historii medycznej przyglądali się lekarze od 2001 do 2012 roku, miały rodzeństwo. Wśród całej szczepionej grupy, u co setnego dziecka wystąpiły symptomy autyzmu. Jednak wśród grupy z autystycznym rodzeństwem, odsetek ten rósł do prawie 7 procent, a w grupie bez takich przypadków - spadał poniżej jednego procentu.

Już wcześniej prowadzono podobne badania, które również zaprzeczały związkom między autyzmem, a szczepieniami, jednak opracowanie amerykańskich lekarzy jest największym tego typu.

(IAR)

Czytaj także

Grypa to poważna choroba

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 10:00
Grypa i pneumokoki stanowią poważne zagrożenie. Dlatego zarówno dzieci jak i osoby starsze powinny się przeciwko nim zaszczepić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Kalifornijski włącza się do walki z odrą

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 17:55
Amerykanie nasilają walkę z ogniskami silnie zakaźnej odry. Uniwersytet Kalifornijski zapowiedział, że wszyscy studenci - a jest ich ponad dwieście trzydzieści tysięcy - będą musieli być zaszczepieni przeciw odrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz: możemy ufać szczepionkom

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 12:31
Dawniej na szczepienia lub ich brak nie zwracano uwagi przy przyjęciach do przedszkoli czy szkół. To zaczyna się zmieniać - mówiła dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.
rozwiń zwiń