Nauka

Kilka tysięcy zabytków spod Jasła

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 23:33
Ponad 3,5 tys. lat temu w Brzezówce k. Jasła (Podkarpackie) istniało grodzisko zamieszkałe przez ludność, która przywędrowała zza Karpat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc.

Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie natrafili tam na kilka tysięcy zabytków.

Podobne grodzisko odkryto w latach 90. ubiegłego wieku w położonej niedaleko Trzcinicy, gdzie powstał skansen archeologiczny Karpacka Troja. Natomiast w czerwcu tego roku natrafiono na kolejne w Kowalowach w gminie Jasło.

- Zakończone w Brzezówce wykopaliska oraz wcześniejsze odkrycia dowodzą, że pogórza karpackie były zamieszkałe przez ludność zakarpackiej kultury Otomani-Fuzesabony. Posiadała ona wysoki poziom cywilizacyjny; wówczas najwyższy poza basenem Morza Śródziemnego – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Krośnie archeolog i dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Gancarski.

Grodzisko w Brzezówce składało się z majdanu otoczonego wałem oraz podgrodzia; łącznie zajmowało ok. dwa hektary powierzchni. - Nie wykluczamy, że mogło istnieć także drugie podgrodzie – zauważył Gancarski.

Znalezione zabytki pochodzą z początków epoki brązu; są datowane na lata 1650-1350 przed Chrystusem. - Odkryliśmy stosunkowo dobrze zachowane m.in. fragmenty ceramiki oraz wyroby z kamienia. Grodzisko było trzykrotnie przebudowywane po pożarach – dodał Gancarski.

Archeolog przypomniał, że na podobne grodzisko w czerwcu tego roku przypadkowo natrafiono w Kowalowach k. Jasła. Odkryte tam fragmenty ceramiki pozwalają wstępnie datować to grodzisko na młodsze okresy epoki brązu; 1300 - 700 lat p.n.e. Jego teren obejmuje obszar ponad jednego hektara.

W ocenie Gancarskiego, grodziska w Brzezówce, Kowalowach, a wcześniej w Trzcinicy dowodzą obecności na tym terenie ośrodków ludności przybyłej zza Karpat.

W latach 90. ubiegłego wieku w Trzcinicy Gancarski wraz kierowaną przez niego grupą archeologów odkrył ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów; najstarsze są datowane na cztery tys. lat przed Chrystusem.

Ustalono wtedy, że na początku epoki brązu w Trzcinicy k. Jasła zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Z kolei między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony. Natomiast między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II; aktualnie jest tam skansen archeologiczny.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krakowski kościół zaskakuje archeologów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Archeolodzy prowadzą badania na terenie gotyckiego kościoła św. Benedykta – najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groby przebite włóczniami. Niezwykłe znalezisko archeologów

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 22:22
Groty były wbite w dna komór grobowych, a w komorach spoczywały urny ze szczątkami zmarłych. Znaleziono je podczas zakończonych wykopalisk w Nowej Żelaznej (woj. mazowieckie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła odsłoniła pozostałości po obiadach czwartkowych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:00
Przemysław Pasek znalazł nad brzegiem Wisły kawałki butelek z drugiej połowy XVIII wieku. Archeolodzy oceniają, że to mogą być pozostałości po obiadach czwartkowych.
rozwiń zwiń