Nauka

Odkryliśmy nieznany fragment historii Gilgamesza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 20:00
Archeolodzy odkryli dwadzieścia nieznanych dotąd wersów słynnego „Eposu o Gilgameszu”. Sumeryjski Gilgamesz to odpowiednik biblijnego Noego.
Pismo klinowe było charakterystyczne dla kultur dawnej Mezopotamii
Pismo klinowe było charakterystyczne dla kultur dawnej MezopotamiiFoto: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP

Epos o Gilgameszu pochodzi z drugiego tysiąclecia p.n.e. Opisuje historię Gilgamesza, sumeryjskiego władcy Uruk, który poszukuje nieśmiertelności. Najpełniejsza znana wersja dzieła pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku p.n.e., ale opiera się ona na wcześniejszych sumeryjskich opowieściach.

Tablice z historią Gilgamesza odkryto w 1853 roku w Niniwie. Od tego czasu nie natrafiono na nowe znaleziska.

Teraz sytuacja zmieniła się - i stało się to przypadkiem. Po upadku Bagdadu w 2003 roku tamtejsze Muzeum Irackie zostało splądrowane. Do dziś nie odzyskano większości przechowywanych w nim skarbów. Muzea skupują teraz zabytki na własną rękę od przemytników i złodziei.

W 2011 roku Muzeum Sulaymaniya w Kurdystanie w Iraku nabyło około 80-90 tabliczek za niewygórowaną cenę 800 dolarów. Na jednej z zakupionych tabliczek, pochodzącej z okresu od 2000 do 1500 roku p.n.e., odkryto dwadzieścia nieznanych dotąd linijek tekstu uzupełniającego rozdział piąty „Eposu o Gilgameszu”. Opisują one zamieszkany przez bogów Las Cedrowy, który tętni życiem. Włada nim strażnik lasu Humbaba. - Tabliczka kontynuuje historię, która urywa się w innych źródłach - mówi Andrew George, jeden z odkrywców. - Wiemy teraz, że Las Cedrowy nie jest spokojnym miejscem, ale wypełnia go śpiew ptaków i brzęczenie cykad. 

(ew. LiveScience/Booklips)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Irak
Czytaj także

Trwa niszczenie Nimrud. Archeolodzy alarmują

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 17:00
Archeolodzy i przedstawiciele organizacji międzynarodowych oburzeni niszczeniem zabytków przez członków Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowscy archeolodzy odkryli małopolską Troję

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 20:00
Najstarszy przykład kamiennego muru w dziejach budownictwa na ziemiach polskich, o ponad dwa i pół tysiąca lat starszy od zabytków architektury romańskiej, odkryli krakowscy archeolodzy na Górze Zyndrama w Maszkowicach.
rozwiń zwiń