Nauka

Opryski sprawiają, że pszczoły zbierają mniej pyłku

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 20:00
Szeroko stosowane, podobne do nikotyny środki ochrony roślin mogą szkodzić pszczołom. Wykazały to badania brytyjskich i kanadyjskich naukowców. Publikuje je tygodnik "Nature".
Audio
Pszczoły są jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów - zajmują bardzo ważne miejsce w naszym ekosystemie.
Pszczoły są jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów - zajmują bardzo ważne miejsce w naszym ekosystemie.Foto: flickr/Toshihiro Gamo

Pszczoły mają kluczowe znaczenie dla zapylania, na przykład jabłoni. Eksperci zbadali, czy kontakt tych owadów z pestycydami z grupy tak zwanych neonikotynoidów ma wpływ na ich zachowanie. Okazało się, że te pszczoły, które miały styczność z chemikaliami, zbierały na kwiatach jabłoni znacznie mniej pyłku niż pozostałe owady.

Zdaniem autorów badań wskazuje to, że neonikotynoidy szkodzą procesowi zapylania. Firma Syngenta, która produkuje wykorzystane w eksperymencie środki chemiczne, twierdzi, że badanie nie jest do końca wiarygodne. Według szacunków, co roku świat zyskuje dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły i inne owady około czterystu miliardów euro.

(IAR)

Czytaj także

Pszczoły lepiej wykrywają narkotyki niż psy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:00
Obce gatunki zwierząt, które pojawiają się w nowym środowisku, mogą spowodować wielkie zniszczenia. Gość radiowej Jedynki bada, jak temu zapobiegać. Stara się również przystosować pszczoły do wykrywania... narkotyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla kogo są studia na wydziale weterynarii?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 07:16
Kochasz zwierzęta? Może myślisz o weterynarii? Sprawdzamy, czego trzeba się nauczyć, by w przyszłości leczyć zwierzęta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy podsłuchują krokodyle, aby je ocalić

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
Odgłosy wydawane przez krokodyle mogą pomóc w oszacowaniu ich populacji. Zamiast wypatrywać nocami ich - oświetlonych światłem latarki - czerwonych oczu, naukowcy umieszczą w wodzie mikrofony, które wyłapią każdy krokodyli dźwięk i zdradzą obecność gadów.
rozwiń zwiń