Nauka

Archeolodzy: Stonehenge zbudowano w Walii, a potem przeniesiono

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 23:00
Tak głosi najnowsza teoria. Słynny krąg kamienny miał powstać w Walii, a dopiero po 500 latach przetransportowany do Wiltshire.
Archeolodzy: Stonehenge zbudowano w Walii, a potem przeniesiono
Foto: Wikimedia Commons CC

Świadczą o tym odkryte właśnie pozostałości wielkich „dziur” w ziemi niedaleko Preseli Hills w Pembrokeshire. Pasuja one do głazów, które składają się na słynny krąg kamienny.

Dziury powstały około 3400 - 3200 roku p.n.e., a kultowy krąg w Wiltshire miał powstać nie wcześniej niż 2900 lat p.n.e.

- Być może 500 lat trwał transport, choć to mało prawdopodobne - spekuluje profesor Mike Parker Pearson z University College London. - Bardziej prawdopodobne jest to, że kamienie były używane jako budulec lokalnego centrum kultowego, a potem je rozebrano i przeniesiono do Wiltshire. Stonehenge, które znamy dzisiaj, to zatem świątynia „z odzysku”.

- Zwykle nie napotyka się tak fantastycznych odkryć - dodaje Pearson.

Wyniki analiz dziur z okolic Preseli Hills opublikowano w piśmie „Antiquity”.

(ew/Independent)

Czytaj także

Szkocka świątynia jest starsza od Stonehenge o 800 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 11:26
Naukowcy badający Stanowisko Ness of Brodgar ustalili, że zespół kamiennych budowli starszych niż Stonehenge mógł być ośrodkiem neolitycznej kultury i prehistoryczną świątynią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjczycy zbudują tunel pod Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 12:00
Brytyjski rząd zatwierdził plan budowy tunelu drogowego w pobliżu słynnego kamiennego kręgu Stonehenge w południowej Anglii. Archeolodzy alarmują.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Wielkiej Brytanii. Drugie Stonehenge?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 15:11
Grupa archeologów dokonała niezwykłego odkrycia w okolicach Stonehenge w hrabstwie Wiltshire. Przez lata znalezisko ukrywało się w ziemi, aż do czasu kiedy zastosowano georadary.
rozwiń zwiń