Nauka

Spocone dłonie to mniej racjonalnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 01:17
Spocone dłonie - to objaw tego, że w stresie możemy nie myśleć racjonalnie. Dowodzą tego badania polskiego naukowca, doktora Szymona Wicharego z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Bardziej spocone dłonie to mniej racjonalnego myślenia - IAR, Rafał Motriuk
Qznia to miejsce, w którym do najsłabszych wyciągana jest niejedna pomocna dłoń
Qznia to miejsce, w którym do najsłabszych wyciągana jest niejedna pomocna dłoń Foto: Pixabay.com/Wokandapix

Jak wyglądały badania? Ochotników poproszono, żeby w komputerowym zadaniu wybrali jednego z czterech kandydatów do pracy. Naukowcy sprawdzali, ile badani gromadzili informacji o kandydatach i jak podejmowali decyzje. Ale najpierw ich zestresowali.

- Przed każdą decyzją widzieli drastyczne zdjęcie, przez sześć sekund - mówi dr Wichary i dodaje, że jednocześnie sprawdzano, czy pocą im się dłonie. Szczegółowym wskaźnikiem było przewodnictwo elektryczne skóry.

Okazuje się, że im bardziej spocone są ręce, tym gorzej analizujemy informacje i tym więcej dokonujemy skrótów myślowych. A to naraża nas na podjęcie niewłaściwych decyzji. Czynnikiem fizjologicznym jest neuroprzekaźnik w mózgu - noradrenalina.

Ta wiedza jest ważna dla ludzi szybko reagujących w stresie: ratowników medycznych, strażaków czy żołnierzy. Badania wydają się też potwierdzać, że pośpiech faktycznie jest złym doradcą, a w podejmowaniu dobrych decyzji pomaga angielska flegma.

Wyniki badań dra Wicharego publikuje pismo “Journal of Behavioral Decision Making”.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia

Czytaj także

Optymista, pesymista, realista. Komu jest w życiu najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 15:38
Zdania na ten temat są podzielone. Podobno wszyscy rodzimy się z genem optymizmu, ale w miarę upływu czasu wiele osób "zagłusza" go w sobie i zmienia swoje postrzeganie świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaufaj intuicji - to nie magia, ale ukryta wiedza!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:30
Gdy podejmujemy ważną decyzję, wypisujemy wszystkie za i przeciw i radzimy się innych. A może częściej powinniśmy kierować się przeczuciami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy znaleźli gen, który odpowiada za poczucie szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 21:00
Specyficzna odmiana genu odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i redukcję bólu najczęściej występuje wśród najszczęśliwszych narodów świata
rozwiń zwiń