Nauka

Naukowcy znaleźli gen, który odpowiada za poczucie szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 21:00
Specyficzna odmiana genu odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i redukcję bólu najczęściej występuje wśród najszczęśliwszych narodów świata
Pierwszym etapem mindfulness jest koncentracja, zaś kolejnym medytacja. To szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę
Pierwszym etapem mindfulness jest koncentracja, zaś kolejnym medytacja. To szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę Foto: Pixabay

Jak czytamy w „Journal of Happiness Studies”, naukowcy z Uniwersytetu w Warnie (Bułgaria) i Politechniki w Hongkongu (Chiny) przeanalizowali to, czy wyższe poczucie satysfakcji życiowej odczuwane przez daną społeczność ma odzierciedlenie w genach. Doszli do wniosku, że najwięcej szczęśliwych ludzi mieszka w rejonach o najczęstszym występowaniu określonego allelu genu kodującego hydrolazę amidów kwasów tłuszczowych (FAAH).

Gen FAAH zwiększa odczucie zmysłowej przyjemności i ogranicza wrażenia bólowe. Okazało się, że pożądany wariant genu najczęściej występuje u mieszkańców Afryki Zachodniej (np. Ghany i Nigerii), państw północnej części Ameryki Łacińskiej (np. Meksyku i Kolumbii) oraz wśród narodów Europy Północnej (np. Szwecji i Danii) – krajów, których obywatele uważają się za najszczęśliwszych.

Specyficzny allel genu FAAH najrzadziej pojawia się z kolei u mieszkańców krajów arabskich, np. Iraku i Jordanii, oraz narodów Azji Południowo-Wschodniej (np. Chin, Tajlandii, czy Tajwanu). Deklarują oni dość niski poziom satysfakcji życiowej.

Oczywiście badacze są świadomi, że szczęście nie zależy tylko i wyłącznie od rodzaju posiadanego genu. W Egipcie zaobserwowano niedawno spadek poziomu szczęścia, który najprawdopodobniej nastąpił z powodu niepokojów natury polityczno-ekonomicznej. Podobnie jest z Polakami i innymi mieszkańcami naszego rejonu Euorpy - mamy dobre geny, ale trudna historia i problemy ekonomiczne sprawiają, że poczucie satysfakcji życiowej jest mniejsze niż u innych.

(ew/PAP/DailyMail)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia genetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzycy i ptaki używają tych samych genów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 23:00
Podczas wykonania utworów muzycznych aktywne są te same geny, które umożliwiają trele ptakom śpiewającym. Muzyka może wpływać także na geny związane z neurodegeneracją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprinter czy maratończyk? Wszystko zapisane jest w genach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:30
- Każdy z nas jest sprinterem, maratończykiem albo sportowcem uniwersalnym - mówi w Trójce biolog molekularny Adam Kuzdraliński i wyjaśnia słuchaczom "genetyczne tajemnice biegaczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wśród genów nie ma równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 16:58
Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Północnej Karoliny, a my opowiemy o tym w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń