X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy znaleźli gen, który odpowiada za poczucie szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 21:00
Specyficzna odmiana genu odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i redukcję bólu najczęściej występuje wśród najszczęśliwszych narodów świata
Pierwszym etapem mindfulness jest koncentracja, zaś kolejnym medytacja. To szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę
Pierwszym etapem mindfulness jest koncentracja, zaś kolejnym medytacja. To szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę Foto: Pixabay

Jak czytamy w „Journal of Happiness Studies”, naukowcy z Uniwersytetu w Warnie (Bułgaria) i Politechniki w Hongkongu (Chiny) przeanalizowali to, czy wyższe poczucie satysfakcji życiowej odczuwane przez daną społeczność ma odzierciedlenie w genach. Doszli do wniosku, że najwięcej szczęśliwych ludzi mieszka w rejonach o najczęstszym występowaniu określonego allelu genu kodującego hydrolazę amidów kwasów tłuszczowych (FAAH).

Gen FAAH zwiększa odczucie zmysłowej przyjemności i ogranicza wrażenia bólowe. Okazało się, że pożądany wariant genu najczęściej występuje u mieszkańców Afryki Zachodniej (np. Ghany i Nigerii), państw północnej części Ameryki Łacińskiej (np. Meksyku i Kolumbii) oraz wśród narodów Europy Północnej (np. Szwecji i Danii) – krajów, których obywatele uważają się za najszczęśliwszych.

Specyficzny allel genu FAAH najrzadziej pojawia się z kolei u mieszkańców krajów arabskich, np. Iraku i Jordanii, oraz narodów Azji Południowo-Wschodniej (np. Chin, Tajlandii, czy Tajwanu). Deklarują oni dość niski poziom satysfakcji życiowej.

Oczywiście badacze są świadomi, że szczęście nie zależy tylko i wyłącznie od rodzaju posiadanego genu. W Egipcie zaobserwowano niedawno spadek poziomu szczęścia, który najprawdopodobniej nastąpił z powodu niepokojów natury polityczno-ekonomicznej. Podobnie jest z Polakami i innymi mieszkańcami naszego rejonu Euorpy - mamy dobre geny, ale trudna historia i problemy ekonomiczne sprawiają, że poczucie satysfakcji życiowej jest mniejsze niż u innych.

(ew/PAP/DailyMail)

Zobacz więcej na temat: genetyka NAUKA psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzycy i ptaki używają tych samych genów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 23:00
Podczas wykonania utworów muzycznych aktywne są te same geny, które umożliwiają trele ptakom śpiewającym. Muzyka może wpływać także na geny związane z neurodegeneracją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprinter czy maratończyk? Wszystko zapisane jest w genach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:30
- Każdy z nas jest sprinterem, maratończykiem albo sportowcem uniwersalnym - mówi w Trójce biolog molekularny Adam Kuzdraliński i wyjaśnia słuchaczom "genetyczne tajemnice biegaczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wśród genów nie ma równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 16:58
Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Północnej Karoliny, a my opowiemy o tym w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń