Nauka

Tegoroczny luty był rekordowo ciepły

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 02:27
Ubiegły miesiąc był najcieplejszym lutym w skali całej Ziemi odkąd w 1880 roku zaczęto prowadzić takie pomiary. Był też dziesiątym miesiącem z rzędu, w którym ustanowiono nowy rekord ciepła - ogłosiła w czwartek Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).
Tegoroczny luty był rekordowo ciepły
Foto: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Według amerykańskiej agencji powodem jest m.in. wyjątkowo intensywne zjawisko pogodowe El Nino.

W lutym średnia temperatura na powierzchni Ziemi i oceanów wynosiła 12,1 st. Celsjusza i była o 1,2 st. wyższa od średniej temperatury dla tego miesiąca w XX wieku.

Tym samym w ub. miesiącu odnotowano największą różnicę temperatur w stosunku do lutowej średniej od 1880 roku. Meteorolodzy zauważają, że była to największa anomalia w stosunku do średniej dla 1646 miesięcy, w których prowadzono pomiary. Pobity został też rekord z grudnia 2015 roku, gdy różnica ta wyniosła 0,9 st. Celsjusza.

- Te różnice są astronomiczne. Tak jest na lądzie, w oceanach, w atmosferze - powiedziała Jessica Blunden z NOAA. - W lutym rekordy padły wszędzie oprócz Antarktydy. To szaleństwo - dodała.

Najcieplejszym miesiącem w historii pozostaje lipiec 2015 roku - średnia temperatura wyniosła wówczas 15,8 st. Celsjusza.

Wypowiadając się na temat najnowszych danych, główny klimatolog NASA Gavin Schmidt nazwał luty "dziwnym miesiącem". Według niego m.in. z powodu wyjątkowo intensywnego zjawiska El Nino przez kilka następnych miesięcy dane będą podobne, ale najpewniej taka sytuacja się nie utrzyma. Nie wszyscy podzielają jednak jego zdanie. Profesor meteorologii z University of Oklahoma Jason Furtado napisał w mailu do agencji AP, że to "nowa norma".

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia pogoda NOAA
Czytaj także

Naukowcy: Europa będzie zamarzać. A co z globalnym ociepleniem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 13:09
Kolejna grupa naukowców sugeruje, że w Europie może nastąpić okres wyraźnego ochłodzenia. Przyczyną miałoby być wyjątkowo mało aktywne Słońce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tegoroczny sierpień rekordowo gorący

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 19:00
To był najgorętszy sierpień w historii globalnych pomiarów temperatury. O nowym rekordzie informuje Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery w USA (NOAA).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat w 2016: wyjątkowo silne El Nino

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Głód, brak wody i choroby - to, zdaniem organizacji pomocowych, tegoroczne zagrożenie dla dziesiątków milionów ludzi na całym świecie. Przyczyną jest wyjątkowo silne zjawisko klimatyczne - El Nino.
rozwiń zwiń