X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Europejczycy mają własny pomysł na fale grawitacyjne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 21:00
Po Amerykanach teraz także Europejczycy chcą badać tak zwane fale grawitacyjne. Zdaniem fizyków, to jedno z najważniejszych odkryć naukowych dwudziestego pierwszego wieku może mieć olbrzymie zastosowanie w badaniu wszechświata.
Audio
  • ESA ma swój pomysł na badanie fal grawitacyjnych - IAR, Rafał Motriuk
Fale grawitacyjne według symulacji NASA
Fale grawitacyjne według symulacji NASA

Dla czasoprzestrzeni fale grawitacyjne są tym, czym dla wody w jeziorze fale powstałe po przepłynięciu statku. Rozciągają one i ściskają przestrzeń i wszystko co się w niej znajduje.

O ich odkryciu poinformowali Amerykanie kilka tygodniu temu. Zobaczyli je, a nawet usłyszeli. Do wykrycia fal amerykańscy naukowcy wykorzystali dwie laserowe wiązki i detektory na Ziemi.

Europejska Agencja Kosmiczna uznała teraz, że lepszy będzie system trzech wiązek wysyłanych przez trzy satelity oddalone od siebie o miliony kilometrów.

ESA twierdzi, że projekt jest technicznie możliwy. Jego budowa jest tylko kwestią pieniędzy. Obserwacja fal grawitacyjnych może dać nowe, nieznane jeszcze informacje o wszechświecie. Europejski projekt mógłby być gotowy w roku 2029.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fale grawitacyjne - narzędzie do obserwacji świata

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 20:00
- Przewidywaliśmy, że istnieje coś takiego, ale do tej pory nie udało się tego zmierzyć - mówi o odkryciu fal grawitacyjnych Rafał Przybył z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy przewidzieli, że fale grawitacyjne odkryjemy dzięki czarnym dziurom

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 19:11
Polsko-amerykański zespół, kierowany przez prof. Krzysztofa Belczyńskiego, już sześć lat temu przewidział, że pierwszym źródłem fal będzie kolizja czarnych dziur, a nie gwiazd neutronowych.
rozwiń zwiń