Nauka

Koniec lata coraz bliżej. Bociany białe opuszczają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:31
Większość bocianów z największej kolonii bociana białego w Zachodniej Polsce, za którą uznawana jest ta w lubuskiej wsi Kłopot i jej okolicach, już odleciała do ciepłych krajów.
Migrujące bociany białe wykorzystują kominy termiczne w celu zredukowania wysiłku podczas długodystansowych lotów
Migrujące bociany białe wykorzystują 'kominy termiczne' w celu zredukowania wysiłku podczas długodystansowych lotówFoto: Henrike Mühlichen/Wikimedia Commons/CC

Jak poinformował Arkadiusz Stamm z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, w tym roku z 33 gniazd w Kłopocie zajęte były 23, z czego lęgi były na 17. Na pozostałych ptaki nie odchowały piskląt lub gniazda zostały zajęte przez młode osobniki, niezdolne jeszcze do lęgu.

- Z tych 17 gniazd wyleciało w sumie 35 młodych bocianów. W porównaniu z zeszłym rokiem lęgi są na podobnym poziomie. Wówczas było zajętych 21 gniazd, liczba gniazd z sukcesem wyniosła też 17, a piskląt było 31 - wyliczył Stamm.

Według ornitologów prowadzone w tym sezonie obserwacje nie wykazały, by liczba par lęgowych zmniejszyła się w skutek dużej śmiertelności piskląt z 2013 roku, ale może się to objawić dopiero w przyszłym roku.

2013 rok nie był udany dla "polskich" bocianów. W całym kraju zanotowano wysoki wskaźnik śmiertelności młodych, tłumaczony m.in. niekorzystną pogodą. W samym Kłopocie z 37 młodziaków przetrwało wówczas tylko dziewięć.

Bociania wioska

Kłopot nazywany jest bocianią wioską, znajdują się tu 33 bocianie gniazda. To sprzyja badaniom tych ptaków. Właśnie z tego powodu w 2003 roku z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego.

Muzeum prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne na sali wystawowej oraz w terenie. Przy muzeum działa schronisko młodzieżowe mogące pomieścić do 25 turystów.

Kłopot jest położony w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: bociany zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykanie chcieli wykorzystać nietoperze do działań wojennych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 21:41
- Amerykanie w czasie II wojny światowej chcieli spowodować w Japonii milion pożarów przy użyciu nietoperzy - mówi prof. Wiesław Bogdanowicz.
rozwiń zwiń