X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Koniec lata coraz bliżej. Bociany białe opuszczają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:31
Większość bocianów z największej kolonii bociana białego w Zachodniej Polsce, za którą uznawana jest ta w lubuskiej wsi Kłopot i jej okolicach, już odleciała do ciepłych krajów.
Migrujące bociany białe wykorzystują kominy termiczne w celu zredukowania wysiłku podczas długodystansowych lotów
Migrujące bociany białe wykorzystują 'kominy termiczne' w celu zredukowania wysiłku podczas długodystansowych lotówFoto: Henrike Mühlichen/Wikimedia Commons/CC

Jak poinformował Arkadiusz Stamm z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, w tym roku z 33 gniazd w Kłopocie zajęte były 23, z czego lęgi były na 17. Na pozostałych ptaki nie odchowały piskląt lub gniazda zostały zajęte przez młode osobniki, niezdolne jeszcze do lęgu.

- Z tych 17 gniazd wyleciało w sumie 35 młodych bocianów. W porównaniu z zeszłym rokiem lęgi są na podobnym poziomie. Wówczas było zajętych 21 gniazd, liczba gniazd z sukcesem wyniosła też 17, a piskląt było 31 - wyliczył Stamm.

Według ornitologów prowadzone w tym sezonie obserwacje nie wykazały, by liczba par lęgowych zmniejszyła się w skutek dużej śmiertelności piskląt z 2013 roku, ale może się to objawić dopiero w przyszłym roku.

2013 rok nie był udany dla "polskich" bocianów. W całym kraju zanotowano wysoki wskaźnik śmiertelności młodych, tłumaczony m.in. niekorzystną pogodą. W samym Kłopocie z 37 młodziaków przetrwało wówczas tylko dziewięć.

Bociania wioska

Kłopot nazywany jest bocianią wioską, znajdują się tu 33 bocianie gniazda. To sprzyja badaniom tych ptaków. Właśnie z tego powodu w 2003 roku z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego.

Muzeum prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne na sali wystawowej oraz w terenie. Przy muzeum działa schronisko młodzieżowe mogące pomieścić do 25 turystów.

Kłopot jest położony w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: bociany zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykanie chcieli wykorzystać nietoperze do działań wojennych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 21:41
- Amerykanie w czasie II wojny światowej chcieli spowodować w Japonii milion pożarów przy użyciu nietoperzy - mówi prof. Wiesław Bogdanowicz.
rozwiń zwiń