Nauka

WIRUSOLOGIA: Szukanie słabych punktów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2007 11:05
Pojawiły się ostatnio dwa nowe ciekawe doniesienia dotyczące wirusa HIV, mogące dawać nadzieje na skuteczniejszą obronę przed nim.
Audio

Pojawiły się ostatnio dwa nowe ciekawe doniesienia dotyczące wirusa HIV, mogące dawać nadzieje na skuteczniejszą obronę przed nim. Pierwsze jest związane z  budową wirusa. Chociaż od lat naukowcy pracują nad szczepionką wszelkie próby spełzają na niczym, ponieważ wirus niesłychanie szybko się zmienia, mutuje i przybiera różne kształty. W takiej sytuacji nie daje się znaleźć odpowiednich przeciwciał, ale  - może teraz się uda. Odkryto bowiem na powierzchni groźnej cząsteczki jedno niezmieniane miejsce – to, które odpowiada za wnikanie wirusa do atakowanych komórek, bo przecież one się nie zmieniają. Tym słabym punktem jest białko gp120, podatne na atak rzadkiej grupy przeciwciał oznaczonych symbolem b12. Ta  wiedza pozwoli na pewno ukierunkować dalsze prace badawcze.

Drugie doniesienie jest związane z zakażaniem kobiet podczas współżycia – bo obecnie właśnie w ten sposób, przez pochwę, wirus HIV najczęściej infekuje kobiety. W laboratorium, na wyizolowanej zewnętrznej warstwie skóry wyścielającej pochwę zaobserwowano po raz pierwszy, że wirusy atakują w bardzo krótkim czasie dwa specyficzne rodzaje komórek odpornościowych w naskórku, a więc „na pierwszej linii” obrony (komórki CD4+ T i komórki Langerhansa) i w ten sposób mogą dalej działać bez przeszkód. Naukowcy mają nadzieję, że będzie im teraz łatwiej stworzyć skuteczny żel antywirusowy, bo dotychczasowe próby były nieudane.


Źródła: BBC, Nature

Zobacz więcej na temat: BBC białko HIV
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel z medycyny za HIV i brodawczaka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 11:51
Znamy tegorocznych laureatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bateria z wirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2009 11:52
Wirusy posłużyły amerykańskim naukowcom do stworzenia baterii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gentyczna mapa wirusa HIV

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 14:43
Dzięki temu walka z wirusem może być łatwiejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na HIV

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 15:12
Nowa, eksperymentalna szczepionka zmniejsza liczbę zarażeń wirusem HIV.
rozwiń zwiń