Nauka

Muzyka uzdrowi serce

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2008 12:35
Słuchanie ulubionej muzyki korzystnie wpływa na układ krążenia.

Naukowcy z Szkoły Medycznej przy Uniwersytetu Maryland wykazali, że emocje, które budzi w nas radosna muzyka, mają dobroczynny wpływ na układ krążenia.

Podczas badania uczestnicy sami wybierali muzykę, jakiej chcieli słuchać. Jedynym warunkiem było to, że utwory miały im sprawiać przyjemność. Radość ze słuchania powodowała z kolei, że ich naczynia rozszerzały się, ułatwiając przepływ krwi. Nie trzeba dodawać, że wszystkie organy wewnętrzne były dzięki temu dużo lepiej dotlenione. Owa “zdrowa” odpowiedź organizmów badanych osób zgadza się z wcześniejszymi studiami na temat śmiechu, przeprowadzonymi w 2005 roku.

Warto jednak dodać, że nie każda muzyka ma tak dobry wpływ na nasz organizm. Kiedy utwór, którego słuchamy, jest dla nas nieprzyjemny, naczynia krwionośne zwężają się, a krew ma kłopoty ze swobodnym przepływem.

- Już wcześniej pokazaliśmy, że pozytywne emocje, takie jak śmiech, są korzystne dla układu krwionośnego. Logiczną konsekwencją był sprawdzenie, czy także inne emocje, jak te powodowane przez muzykę, mają podobny wpływ – mówi dowodzący badaniami Michael Miller, szef katedry zajmującej się kardiologią prewencyjną na Uniwersytecie Maryland. – Wiedzieliśmy, że różne osoby różnie zareagują na różne typy muzyki, a zatem podczas badania umożliwiliśmy wybór muzyki uczestnikom, bazując na ich subiektywnych upodobaniach - wyjaśnia.

W testach wzięli udział ochotnicy o średniej wieku 36 lat, wszyscy niepalący. 70 proc. badanych było płci męskiej. Przed badaniami mieli przez minimum dwa tygodnie powstrzymywać się od słuchania swojej ulubionej muzyki, którą następnie usłyszeli w laboratorium. – Chcieliśmy, aby słuchając muzyki naprawdę się nią cieszyli – wyjaśnia dr Miller. Przed słuchaniem, w jego trakcie i po emisji badano przepływ krwi u badanych.

W celach bardziej socjologicznych niż medycznych można dodać, że 70 proc. badanych jako swoja ulubiona muzykę zgłosiło country, a dla większości najbardziej „niepokojącą” muzyką był heavy-metal. – Nie trzeba się zbyt długo zastanawiać, aby dojść do wniosku, że country jest po prostu radosną, lekką muzyką, często o miłości - mówi dr Miller, który sam z kolei najbardziej lubi jazz. Badacze nie potrafią wskazać, dlaczego jedni lubią jedne, a inni inne typy muzyki. – Nie rozumiemy, dlaczego niektórzy maja np. upodobanie w muzyce klasycznej, w której nie ma słów. Być może jednak kluczową rolę w poprawie krążenia grają rytm, harmonia czy melodia – zastanawia się naukowiec.

Fizjologiczne skutki słuchania dobrej muzyki mają najprawdopodobniej coś wspólnego z tworzonymi w mózgu endorfinami – ale o relacjach pomiędzy mózgiem i sercem musimy jeszcze dowiedzieć się więcej.

(fw)

Zobacz więcej na temat: medycyna MUZYKA kardiologia

Czytaj także

Muzyka łagodzi obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2009 11:44
Muzyka może korzystnie działać na serce i układ krążenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliard osób cierpi na nadciśnienie tętnicze

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 16:07
Na świecie na nadciśnienie tętnicze cierpi miliard ludzi. W Polsce około 9 mln osób.
rozwiń zwiń