Polskie Radio
Section05
kardiologia

Gerontokardiologia. Zyski z naukowego i holistycznego podejścia do kardiologii wieku podeszłego

W dobie starzejącego się społeczeństwa, jednocześnie przyszłością, jak i największym wyzwaniem kardiologii jest starość. Dojrzała kardiologia to kardiologia kompleksowa, skoordynowana, oparta na współpracy lekarzy różnych specjalności. Badania prof. Piotra Jankowskiego potwierdzają biologiczny czynnik starzenia się układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie serce kardiologia seniorzy Gerontokardiologia geriatria

"10 dla serca", czyli jak dbać o układ sercowo-naczyniowy

Z raportu "Health at a Glance 2023" przygotowanego dla krajów członkowskich OECD wynika, że Polaków charakteryzują gorsze wskaźniki dotyczące oczekiwanej długości życia w stosunku do średniej dla krajów OECD oraz wyższa śmiertelność możliwa do uniknięcia. O profilaktyce chorób układu krążenia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Prejbisz, kardiolog.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska kardiologia

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci zdrowie kardiologia serce

PR24 Zmiany w służbie zdrowia. Kraska: będą duże, dodatkowe pieniądze na onkologię i kardiologię

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że dziedzinami, które najpilniej wymagają reformy w systemie ochrony zdrowia, są onkologia i kardiologia. - W tych dwóch specjalizacjach dług zdrowotny jest zdecydowanie największy - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo pandemia Ministerstwo Zdrowia onkologia kardiologia

"Bali się i od 2,5 roku nie przychodzili na kontrole". Kardiolog o pacjentach podczas pandemii

Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami kardiologicznymi, które coraz bardziej zagrażają ich życiu. Lekarze mówią wprost, że z tak zaawansowanymi i nieleczonymi schorzeniami mieliśmy do czynienia 30 lat temu. Powód? Pandemia koronawirusa i strach pacjentów przed wizytą w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie serce kardiologia