Nauka

Ulubiona gazeta w komórce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2007 11:36
Jeszcze w tym roku pojawią się w Polsce czasopisma w wersji na telefon komórkowy.

 

 


Czasopisma w wersji na telefon komórkowy podbijają Francję, Wielką Brytanię i Niemcy. Serwisy „mobizine” jeszcze w tym roku  pojawią się w Polsce.

„Mobizine” dobrze opisuje jego nazwa, złożona z dwóch słów: „mobile/komórka” i „magazine/czasopismo”. Dziś nie wystarczy już tylko papierowa wersja pisma. Nie wystarczy, jak się okazuje, również i internetowa - pora zatem na komórkową. Serwisy tego typu oferują użytkownikom telefonów komórkowych dostęp do skróconych wersji artykułów z  ich ulubionych pism. Mogą je pobierać na swój telefon posiadacze aparatów z systemem operacyjnym Symbian i Java.

Wydawaniem magazynów w sieciach bezprzewodowych zajmuje się firma Refresh Mobile. Serwis, stworzony przez firmę przy współpracy z 75 czołowymi wydawcami prasy i serwisów informacyjnych, działa od lutego 2006 r. w Wielkiej Brytanii, Francji oraz RPA. Niedawno wystartował w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

Każdy użytkownik serwisów może skonfigurować sobie do komórkowej prenumeraty zestaw ulubionych pism. Na razie są to głównie kolorowe magazyny. Brytyjczycy mają do wyboru m.in.: Sporting Life, Maxim, OK, T3, Monkey, Fast Car. Amerykanie mogą też pobierać newsy z Forbesa i z agencji Reuters.

Wystarczy pobrać ze strony internetowej mobizine specjalny program „Mobizines reader”, za pomocą którego zamawia się serwisy prasowe.  Artykuły i zdjęcia przegląda się po ich pobraniu przez łącza bezprzewodowe. Zawartość serwisu jest darmowa, ale płaci się własnemu operatorowi komórkowemu za pobranie danych według standardowych stawek. Serwis dostarcza wiadomości w skompresowanej formie, więc ich pobieranie jest bardzo szybkie.

Czy skuszeni szybką i tanią informacją użytkownicy komórek nie zrezygnują z kupna ich ulubionego pisma w kiosku? Albo może wręcz przeciwnie, mobizine będzie skutecznie promował tradycyjna wersję gazety? O tym przekonamy się pewnie niebawem. Jeszcze w tym roku w Polsce będziemy mogli przeglądać na ekranach naszych telefonów komórkowych jeden z ogólnopolskich dzienników i kilka pism kobiecych.

Agnieszka Labisko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wkrótce naładujesz komórkę tapetą lub spodniami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 20:27
Ubrania czy tapety na ścianach mogą niedługo stać się codziennym źródłem elektryczności. Wszystko dzięki nowoczesnym materiałom, które znany amerykański inżynier zaprezentował podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki w San Diego.
rozwiń zwiń