Nauka

Zielony azymut. Przewodnik świadomego podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2007 08:26
Książka ta pozwala włączyć się w nurt odpowiedzialnego i świadomego podróżowania do miejsc, którym turystyka może przynieść korzyści.

„Zielony azymut” jest wyjątkowym przewodnikiem. Pozwala włączyć się w nurt odpowiedzialnego i świadomego podróżowania do miejsc, którym turystyka może przynieść korzyści. Podpowiada, jak aktywnie poznawać i ratować dziką przyrodę oraz rdzenną kulturę najpiękniejszych zakątków na wszystkich kontynentach.

 

Ponad 100 propozycji wypraw na każdą kieszeń ze wskazówkami, kiedy najlepiej się tam wybrać i jak dojechać, przygotowali autorzy cenionych na całym świecie przewodników Lonely Planet. Książka jest w zamierzeniu autorów „instrukcją delikatnego obcowania ze środowiskiem, podpowiedzią, co robić, by pozostawione ślady były najmniej widoczne”. Zawiera specjalnie wyróżnione na zielono informacje, w jaki sposób minimalizować szkody przy przemierzaniu dziewiczych ostępów, jak przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, jak nawiązywać kontakty kulturalne owocne dla obu stron i jak sprawić, aby pieniądze wydane na pobyt rzeczywiście trafiły do lokalnych społeczności.

Książka ta to rzetelny informator, jak się włączyć na ochotnika do konkretnych programów badań naukowych i ochrony środowiska. Byli uczestnicy krótko- i średnioterminowych wolontariatów opisują jak wziąć udział w obserwacjach małpiatek na Madagaskarze, żółwi szylkretowych na australijskim archipelagu Howick, żółwi morskich w okolicach wyspy Saint Eustasius na Antylach Holenderskich czy unikalnej fauny największych na świecie słodkowodnych mokradeł Pantanal w Brazylii. Arcyciekawe jest liczenie kolorowych ptaków i tropienie zwierząt nad rzeką Piedras w Peru. Można również w ramach Cultural Restoration Tourism Project przyczynić się do odbudowy świątyni Chairro Gompa w północnym Nepalu, albo pomóc w organizacji naukowych festynów nad irlandzkim jeziorem Lough Derg. W „Zielonym azymucie” jest ciekawy opis wakacyjnego wolontariatu w Parku Narodowym Yellowstone oraz w ramach Klubu Sierra przy odnawianiu szlaków w Parku Narodowym Lodowców i wzdłuż Wielkiego Kanionu. Znajdziemy też wskazówki, jak zagraniczni ochotnicy mogą pomóc w jednym z tajskich sierocińców, w szkołach i ośrodkach edukacyjnych dla dorosłych na terenie północnej Kanady, w nauczaniu angielskiego w Gwatemali,  a także w prowadzeniu programów zdrowotnych w Santa Elena de Uairén w Wenezueli.

To są niewątpliwie znakomite pomysły na przygodę życia. Nie trzeba jednak jechać na drugi koniec świata. Ekologiczne podróżowanie możliwe jest również, a może zwłaszcza, w pobliżu miejsca naszego zamieszkania (maleją wtedy koszty ekologiczne związane ze zużyciem paliwa!). Autorzy przewodnika zwracają uwagę na naszą znakomitą polską organizację turystyczną PTTK. Umieścili ją wśród najlepszych „klubów podróżników” na świecie, które oferują prowadzone przez kompetentnych przewodników, dobrze zorganizowane, tanie, i proekologiczne wyprawy. Każdy z nas może zatem zostać świadomym podróżnikiem...

Agnieszka Labisko

  

Zielony azymut. Przewodnik świadomego podróżnika, pod red. Kerry Lorimer, National Geographic Society 2007

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ochrona przyrody

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2007 08:38
To na pewno nie jest książka dla każdego, ale na pewno każdy, kto chociaż trochę interesuje się przyrodą lub zawodowo ma do czynienia z jej ochroną, powinien mieć ją stale pod ręką.
rozwiń zwiń