Nauka

Need for speed

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 13:46
Jak szybkie mogą być komputery? Na pewno nie nieskończenie szybkie.

Prawo Moora mówi, że prędkość procesorów podwaja się co dwa lata. Gordon Moore współzałożyciel Intela wzrost prędkości komputerów przewidział 40 lat temu i do dziś jego prawo działa. Najszybsze obecne procesory są szybsze od swoich odpowiedników sprzed 10 lat mniej więcej 30 krotnie.

Jak długo jeszcze będzie działało prawo Moora? Czy istnieje granica prędkości procesorów? Okazuje się, że tak. Za około 75 lat powinniśmy ją osiągnąć. Jakiekolwiek dalsze ulepszenia układów obliczeniowych na nic się już nie zdadzą. Szybkość wykonywania obliczeń ma takie samo ograniczenie jak prędkość światła. Szybciej się już nie da.

Dowiedli tego dwaj fizycy Lev Levitin i Tommaso Toffoli z Uniwersytetu Bostońskiego w Massachusetts, USA. Na początku lat 80 Levitini przedstawił kwantową operację elementarną, czyli podstawowe zadanie, jakie mógłby wykonywać komputer kwantowy. W pracy opublikowanej w prestiżowym Physical Review Letters Levitini i Toffoli policzyli, ile czasu kwantowemu komputerowi zajmie wykonanie elementarnej operacji. To określa granicę prędkości komputerów. Stosując swoje równanie naukowcy dowiedli, że idealny komputer kwantowy z każdej porcji energii jest w stanie wykonać 10 biliardów (czyli 10 do potęgi 15) operacji na sekundę więcej niż najszybsze współczesne procesory. A to oznacza, że maksymalna prędkość procesorów to mniej więcej 30 ZHz – zetta Hz.

Niezależnie od tego, jakie procesory będziemy budować, czy będą miały 100 czy więcej rdzeni, jak gęsto będą upchane tranzystory, to i tak szybciej się nie da. Najszybsze z możliwych, czyli komputery kwantowe to na razie przyszłość. A przed ich zbudowaniem czeka nas jeszcze wiele problemów technologicznych do rozwiązania. Są one bowiem bardzo wrażliwe na „szumy”. Nawet niewielki wzrost temperatury poważnie zakłóca ich działanie.

Prędkość komputerów będzie rosła zgodnie z prawem Moora. Nie zmieni się tylko jedno. Specyficzny sposób komunikacji z działem pomocy IT

Pracownik: moja poczta nie działa, jak mogę zgłosić usterkę?
Informatyk: proszę wysłać do mnie maila.

as

źr InsideScience.org

Czytaj także

Kto ma najszybszy komputer na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 10:06
W Chinach wyprodukowano jeden z najszybszych komputerów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki komputerów i internetu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 11:17
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie komputery - stracona szansa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 22:05
Minikomputer K 202 inżyniera Jacka Karpińskiego był lepszy, niż ówczesne konstrukcje IBM.
rozwiń zwiń