Nauka

Najzimniej jest na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 12:01
Najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym znajduje się na Księżycu.

Najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym znajduje się na Księżycu. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy badali temperatury na powierzchni Srebrnego Globu.

Skonstruowana przez NASA sonda LRO wskazała, że temperatury w zimie, w nocy w zacienionych kraterach na biegunie północnym księżyca spadają do minus 249 stopni. Innych tak mroźnych miejsc w Układzie Słonecznym należy szukać w tak zwanym pasie Kupiera, czyli w grupie małych obiektów daleko poza orbitą Neptuna.

Zdaniem autora badań, profesora Davida Paige'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jeśli na Księżycu są duże ilości zamarzniętej wody, na co wskazują niedawne odkrycia, mogłaby ona przetrwać w takich warunkach bardzo długo. Do tych najzimniejszych miejsc nie dociera praktycznie żadne światło, więc zgromadzona woda w postaci lodu może tam zalegać przez miliardy lat.

Niezależni eksperci zwracają uwagę, że choć badania NASA są poprawne, w Układzie Słonecznym są jeszcze zimniejsze miejsca. Są to urządzenia skonstruowane przez człowieka, na przykład teleskop Herschel czy Wielki Zderzacz Hadronów. Ich temperatury spadają poniżej minus 270 stopni, sięgają więc niemal zera absolutnego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Świata

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 16:07
Wszechświat będzie się rozszerzał, aż nastąpi tak zwany Wielki Chłód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń