Nauka

Hubble “kosi” planetki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 06:00
Co krąży za Neptunem? Wkrótce się dowiemy.

Poza pasem Neptuna, w tzw. Pasie Kuipera, znajduje sie wiele skalistych obiektów. Jednym z największych jest Pluton, jeszcze do niedawna jedna z planet Układu Słonecznego, a teraz planeta karłowata. Oprócz planetek w typie Plutona, w rejonie tym krążą komety – takie jak słynna kometa Halleya. Większość z tych cudów jest jednak na tyle mała i krąży na tyle daleko od Słońca, że bardzo trudno je dostrzec. NASA ma jednak speca od misji niewykonalnych – to, oczywiście, teleskop Hubble’a.

Dzięki poczciwemu instrumentowi katalog TNO (Trans-Neptunian Objects – obiektów leżących za Neptunem) powiększył się o 14 pozycji. Co więcej, wkrótce może poszerzyć sie o kolejne kilkaset.

- “Obiekty transneptunowe interesują nas niezwykle, ponieważ są to elementy pozostałe po formacji Układu Słonecznego – mówi Cesar Fuentes, astrofizyk związany z Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda, a obecnie z Uniwersytetem Północnej Arizony, kierujący najnowszymi analizami zdjęć Hubble’a.

Kiedy TNO poruszają się powoli po swoich orbitach, widać je na fotografiach o długim czasie ekspozycji, jakie od dekady trafiają na ziemię dzieki Hubble’owi. Zespół Fuentesa wynalazł oprogramowanie, które wydobywa TNO z rozgwieżdzonego tła archiwalnych zdjęć.

Większość TNO krąży w pobliżu ekliptyki – hipotetycznej linii, którą na niebie zakreśla płaszczyzna Układu Słonecznego. Nasz układ uformował sie z dysku materii, a TNO to obiekty, które po tym dysku pozostały. Aby jednak zwiększyć prawdopodobieństwo odnalezienia nowych ciał, astronomowie poszerzyli rejon poszukiwań o 5 stopni.

Jak dotąd, znaleziono 14 nowych TNO, w tym jeden podwójny – podobny do układu Pluton-Charon (obydwa ciała krążą w nim wokół wspólnego środka masy). Wszystkie odkryte obiekty mają około 40-100 km średnicy. Są to najprawdopodobniej pozostałości po kolizjach większych ciał z Pasa Kuipera.

Obecne wyniki to rezultat przeszukania zaledwie jednej trzeciej stopnia kwadratowego – to zaledwie kropla w morzu tego, co wciąż zostało do zbadania. Setki zdjęć Hubble’a wciąż czekaja w archiwach.

(ew/physorg.com)

Zobacz więcej na temat: NASA słońce
Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pluton świeci na czerwono

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 10:25
Karłowata planeta zmienia swoje oblicze. Jest o 20 procent bardziej czerwony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA bez gazu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 12:10
Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA zabrakło izotopu plutonu Pu-238 koniecznego do zasilania sond kosmicznych.
rozwiń zwiń