X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Woda w komecie Hartleya

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:45
Kometa Hartelya to prawdziwy astronomiczny hit minionego miesiąca. Właśnie odkryto na niej wodę.
Audio

Co ciekawe, odkrycia dokonała nie amerykańska sonda Deep Impact, która kilka dni temu przeleciała niedaleko tego fascynującego ciała niebieskiego, ale szwedzki satelita okołoziemski Odin.

Odin wziął udział w międzynarodowej kampanii obserwacyjnej komety, związanej z jej obecnym przelotem obok Słońca i Ziemi. Satelita Odin obserwował kometę prawie bez przerwy od 29 października do 1 listopada. Wśród danych, które przesłał, wykryto linie widmowe charakterystyczne dla wody. Hartley 2 produkuje jej od 180 do 300 kg na sekundę, ale jest to bardzo zmienne w czasie, co może być związane z rotacją jądra komety. Woda w komecie nie jest, oczywiście, niczym, co zbiłoby astronomów z nóg. Lód wodny to jeden ze składników komet. Współczesne modele przedstawiają te ciała, jako "brudne kule śniegowe", czyli mieszankę odłamków skał, pyłów i lodu.

Kometa 103P/Hartley 2 należy do komet z rodziny Jowisza. Okrąża Słońce z okresem 6,5 lat po orbicie znajdującej się blisko płaszczyzny ekliptyki. 28 października minęła peryhelium (punkt orbity najbliższy Słońcu) w odległości 1,059 AU od Słońca (około 158 milionów kilometrów), natomiast 20 października była najbliżej Ziemi, w odległości 0,121 AU (18 milionów kilometrów).

4 listopada 700 km od jądra komety przeleciała amerykańska sonda Deep Impact. 103P/Hartley 2 jest celem intensywnej międzynarodowej kampanii obserwacyjnej; kometę obserwowały liczne obserwatoria naziemne i kosmiczne, m.in. Kosmiczny Teleskop Hubble'a i największy naziemny radioteleskop w Arecibo.

Satelita Odin został zbudowany przez Szwecję we współpracy z Kanadą, Finlandią i Francją. Wystrzelono go na orbitę okołoziemską w lutym 2003 roku. W trakcie swojej misji Odin obserwował już około 15 komet. Obecnie nie prowadzi już obserwacji obiektów astronomicznych, poza wyjątkowymi sytuacjami, takimi jak kampania obserwacyjna komety Hartleya. Używany jest głównie do badań górnych warstw ziemskiej atmosfery.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kometa przez lornetkę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 06:00
Kometa Hartleya 2 jest już widoczna gołym okiem. Zdjęcia zrobił jej Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda przeleciała koło jądra komety Hartley 2

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:05
Zgodnie z wcześniejszymi planami, amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact przeleciała w pobliżu komety 103P/Hartley 2.
rozwiń zwiń