Nauka

Białe kobiety szybciej się starzeją

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:00
Powodem jest mniejsza odporność na promieniowanie słoneczne oraz działanie melaniny, dzięki której ciemna skóra jest mniej narażona na oznaki starzenia niż jasna.

Jak przekonują dermatolodzy w piśmie "Fertility and Sterility", kobiety rasy białej muszą bardziej chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To dlatego,  że po menopauzie zmarszczki pojawiają się szybciej na ich skórze dużo szybciej niż u pań rasy czarnej.

Choć od dawna wiadomo, że ze względu na ochronne działanie melaniny ciemna skóra jest mniej narażona na oznaki starzenia niż jasna, wciąż mało wiadomo na temat obiektywnych różnic w starzeniu się skóry u poszczególnych ras.

Właśnie dlatego temat ten "na warsztat" wzięli naukowcy z Uniwersytetu Yale (USA). Przebadali 106 kobiet po 50. roku życia pod kątem elastyczności skóry i widocznych oznak starzenia. Wszystkie panie w ciągu ostatnich kilku lat przeszły menopauzę. Było wśród nich 65 kobiet rasy białej i 21 Afroamerykanek.

Dermatolodzy naliczyli u białych kobiet prawie dwukrotnie więcej zmarszczek niż u ich rówieśnic rasy czarnej. Zauważyli jednocześnie, że liczba zmarszczek zwiększała się wraz z wiekiem, nie zależała natomiast od czasu, który upłynął od menopauzy. Sugeruje to - zdaniem naukowców - że główną winę za liczniejsze zmarszczki po menopauzie może ponosić wiek, a nie, jak podejrzewano wcześniej, spadek poziomu estrogenu.

Co ciekawe, wyniki pomiaru elastyczności skóry w obu badanych grupach były bardzo podobne, a u kobiet rasy białej spadek elastyczności był związany z czasem, który upłynął od menopauzy.

- Elastyczność skóry może w dużym stopniu zależeć od struktur, które znajdują się głębiej. Możliwe jest, że struktury te są bardziej wrażliwe na zmiany poziomu estrogenu, podczas gdy zmarszczki na powierzchni skóry mogą być bardziej uzależnione od czynników zewnętrznych, takich jak uszkodzenia spowodowane działaniem słońca - wyjaśnia dr Hugh S. Taylor, główny autor badań.

 (ew/pap)

Zobacz więcej na temat: USA zdrowie

Czytaj także

Macierzyństwo zwiększa mózg

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 07:00
Świeżo upieczonym mamom wyraźnie rosną mózgi. I to nie tylko rejony związane z emocjami!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostry wpływają na seksualność brata

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 15:30
Dorastanie wśród sióstr może wpłynąć na seksualność mężczyzny - twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie zapominanie o pięknych kobietach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 09:45
Mężczyźni mogą zapomnieć o przekazach wysyłanych im przez kobiety.
rozwiń zwiń