Polskie Radio
Section05
poród

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie noworodek położna przemoc

Polskie Radio 24 Przemoc położnicza wciąż istnieje. "Zjawisko ma się dobrze"

Fundacja Rodzić po Ludzku sprzeciwia się stanowisku opublikowanemu przez trzy europejskie organizacje, które apelują, aby wyeliminować termin "przemoc położnicza" jako opis zjawiska przemocy wobec kobiet podczas porodu. - To my - kobiety, które doświadczamy bardzo trudnych sytuacji na sali porodowej, mamy prawo określać te doświadczenia i to, czym one dla nas są. A one są dla nas przemocą - także ze względu na płeć - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA położna ginekolog ciąża przemoc

POLSKIE RADIO 24 Problemy w polskich szpitalach. Te braki są mocno odczuwalne

- W szpitalach jest bardzo mało doradców laktacyjnych. Kobieta po porodzie potrzebuje godzinnej bądź dłuższej konsultacji w celu zaznajomienia się z technikami karmienia, aby było ono efektywne i nie było bolesne. Tymczasem doradczyni laktacyjna na udzielenie pomocy ma 5-15 minut - zauważyła w Polskim Radiu 24 Augustyna Godleś, położna, międzynarodowa konsultantka laktacyjna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA macierzyństwo dzieci społeczeństwo położna noworodek szpital karmienie piersią mama

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo

Abp Skworc: macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej

Macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej, polega na "rodzeniu" w sensie duchowym - budowaniu domu jako więzi, relacji miłości - mówił do uczestniczek niedzielnej pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice Piekary Śląskie pielgrzymka kobieta społeczeństwo wiara katolicyzm chrześcijaństwo Śląsk regiony

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Wraz z rozwojem medycyny zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów cesarskiego cięcia. Obecnie nie jest już ono wyłącznie zaleceniem medycznym, a kobiety coraz częściej decydują się na tę metodę. Niemal 44 procent porodów w polskich ośrodkach państwowych odbywa się metodą cesarskiego cięcia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wykonywano ich od 15 do 20 procent.
Zobacz więcej na temat:  macierzyństwo zdrowie zdrowie dziecka Podcast Strefa rodzica