Nauka

Dwa amerykańskie satelity rozpoczynają obserwację Słońca

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 10:49
Zdjęcia zrobione przez satelity mają dostarczyć nowych informacji o Słońcu.
Audio
  • Amerykańskie satelity obserwują Słońce - relacja Rafała Motriuka

Satelity NASA wystartowały pięć lat temu w ramach misji Stereo (Solar Terrestrial Relations Observatory). Poleciały w różnych kierunkach i teraz zajęły docelowe pozycje - jedna z przodu Słońca, druga z tyłu.

Satelity będą badać eksplozje na powierzchni gwiazdy - podkreślała ekspert NASA, Madhulika Guhathakurta. - Oprócz światła Słońce emituje strumienie naładowanych cząstek, pędzących z prędkością miliona mil na godzinę. Te cząstki to tzw. wiatr słoneczny, który może zakłócać systemy telekomunikacyjne na Ziemi lub szkodzić astronautom na orbicie - tłumaczy Guhathakura.

Obserwacja niemal całej powierzchni Słońca z dwóch stron jednocześnie pozwoli lepiej przewidywać słoneczną pogodę, co z kolei przyda się liniom lotniczym, kompaniom energetycznym czy operatorom satelitów telekomunikacyjnych.

IAR,kk

Czytaj także

NASA: gwiazda Zeta Ophiuchi pędzi w kosmosie z zawrotną prędkością

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:24
Zeta Ophiuchi, jedna z gwiazd konstelacji Wężownika, pędzi w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością 87 tysięcy kilometrów na godzinę - informuje NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symulowana misja na Marsa we wtorek wejdzie na orbitę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 17:38
Symulowana misja marsjańska Mars500 wejdzie we wtorek na orbitę wokół Marsa, a za dwa tygodnie załogę czeka wirtualne lądowanie na Czerwonej Planecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teleskop Keplera wypatrzył nowe planety. Pięć przypomina Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 07:19
Kosmiczny teleskop Keplera dostrzegł ponad 1200 potencjalnych nowych planet.
rozwiń zwiń