Nauka

Oburęczni bardziej podatni na sugestie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 10:04
Osobami, które równie biegle posługują się obiema rękami, dużo łatwiej manipulować - informuje "New Scientist".

Odkryli to naukowcy z zespołu Ruth Propper (Montclair University w New Jersey). Ich eksperymenty pokazały, że osoby oburęczne łatwiej było przekonać do określonych odczuć niż praworęczne

Ponad 90 proc. całej światowej populacji to osoby praworęczne - wykonują większość czynności własnie prawą ręką. Pozostałe 10 proc. to zarówno leworęczni, jak i ci, których obie ręce są równie sprawne.

Ponieważ naukowcy specjalizują się w ciekawych zestawieniach faktów, tym razem postanowili sprawdzić, czy preferowana ręka ma jakiś związek ze stabilnością emocjonalną. W tym celu Propper próbowała wpływać na nastrój oburęcznych i praworęcznych osób, mówiąc im, by czuły się szczęśliwe, smutne lub odczuwały lęk słuchając różnych klasycznych utworów muzycznych.

Okazało się, że oburęczni nie tylko wkrótce po wejściu do laboratorium byli nastawieni bardziej negatywnie (co sugeruje większy wpływ otoczenia), ale i łatwiej ulegali zmianie nastroju. Na praworęcznych trudniej było wpłynąć.

Z czego to wynika? Jak tłumaczy Propper, to, czy posługujemy się ręką prawą, lewą czy też obiema, świadczy o organizacji naszego mózgu. Osoby oburęczne mają większe spoidło wielkie (inaczej ciało modzelowate, po łacinie - corpus callosum). Znaczy to, że więcej włókien mózgowych łączy obie półkule mózgu. Lepszy przepływ informacji między półkulami ma jednak swoje słabe strony: zwiększa podatność na sugestię.

Według niektórych badaczy, lewa półkula mózgu odpowiada za stały obraz świata, podczas gdy prawa reaguje na zmiany i zawiadamia lewą, że czas na uaktualnienie danych. Właśnie dlatego lepszy kontakt z reagującą na nowości półkulą sprzyjałby szybkim zmianom nastroju.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: jersey
Czytaj także

Mózg głupi nie jest, ale da się oszukać … wyobrażeniom

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 17:25
Gdy za oknem plucha, zawieja i spadek nastroju, wróć wspomnieniami do miłych wydarzeń lub je sobie wyobraź. Twój mózg podąży za myślą i przywoła dobre samopoczucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg niemowlaka pełen słów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 15:00
Niemowlęta rozumieją wiele słów wypowiadanych przez dorosłych. Naukowcy właśnie zbadali, jak mózg niemowlaka przetwarza to, co usłyszy mały człowiek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer rozrusza twój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 11:00
Czterdziestominutowy spacer kilka razy w tygodniu pomaga w walce z otępieniem mózgu. Tę dawną hipotezę potwierdzają szczegółowe badania przeprowadzone w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz mózg "kolekcjonuje" tylko ważne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 10:29
Mózg koduje ogromne ilości informacji, ale tylko ułamek z nich jest przechowywany przez dłuższy czas.
rozwiń zwiń