Nauka

Zgasły światła - dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 20:00
W stu trzydziestu krajach w sobotę gasły na 60 minut światła w ramach akcji Godzina dla Ziemi.

Im mniej światła, tym mniej zużytej energii, a przez to mniej dwutlenku węgla w atmosferze i mniej zmian klimatycznych. Akcję zapoczątkowali pięć lat temu Australijczycy, są oni w przeliczeniu na mieszkańca jednym z największych emitentów CO2.

- Godzina dla Ziemi to wspaniały przykład naszej kreatywności. Australijczycy, podobnie jak inni ludzie stoją przed wyborem: albo coś robimy w kwestii zmian klimatycznych, albo nie. My wybieramy działanie - mówi premier Australii, Julia Gillard. 

Akcja rozpoczyna się zawsze o tej samej godzinie o 20:30 w każdej strefie czasowej. Pierwsi światło zgasili mieszkańcy Fidżi i Nowej Zelandii, potem Australii i Dalekiego Wschodu Rosji. W Europie tradycyjnie gasną oświetlone budowle: Wieża Eiffle’a, rzymskie Koloseum, czy warszawski Pałac Kultury. Ta meksykańska fala świetlna dociera potem do obu Ameryk, w tym oczywiście do Meksyku. Ekolodzy mają nadzieję, że ludzie na całym świecie dzięki tej akcji będą nie tylko raz w roku na godzinę, ale i częściej ina dłużej gasić światło.

(iar)

Czytaj także

NFOŚ przeznaczy 211 tysięcy złotych na pomoc dla słynnego dębu Bartek

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 15:55
Dąb Bartek, jedno z najstarszych drzew w Polsce, pilnie potrzebuje pomocy. Drzewo jeszcze rośnie, owocuje, ale coraz bardziej załamuje się pod własnym ciężarem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś zgaśnie Statua Wolności

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 12:50
Dziś wieczorem, punktualnie o 20.30, w ponad 130 krajach na świecie zgaśnie światło. W Polsce zgaśnie między innymi Pałac Kultury, Zamek Królewski, Wawel i Spodek. Chodzi o promocję oszczędzania energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Punktualnie o godz. 20.30 w ponad 130 krajach na świecie zgasło światło

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 01:30
W ramach akcji "Godzina dla Ziemi" ciemności ogarnęły najbardziej charakterystyczne budowle świata, m.in. wieżę Eiffle'a, rzymskie Koloseum czy most Golden Gate w San Francisco.
rozwiń zwiń