Nauka

Wampiry działają na podczerwień

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:00
Odpowiednio zaadaptowany nerw twarzowy oraz zmodyfikowane białko pozwalają nietoperzom-wampirom wyczuwać naczynia krwionośne pod skórą ofiary. O ewolucyjnym udoskonaleniu wampirów informuje "Nature".
Wampiry działają na podczerwień
Foto: źr. Wikipedia

Podczerwień pozwala sprawnie znajdować potencjalne ofiary. Nietoperze-wampiry nie są jednak wyjątkiem - zmysłem podczerwieni posługują się na przykład węże boa, pytony czy szukające "gorących" gryzoni grzechotniki. Jednak wampiry wykorzystują podczerwień w sposób wyjątkowy.

Występujący w Ameryce Środkowej i Południowej gatunek Desmodus rotundus, aby przeżyć, potrzebuje codziennej porcji świeżej krwi. Gdy usłyszy w ciemności oddech człowieka lub zwierzęcia, czołga się w tym kierunku, wpełza na ciało ofiary i za pomocą specjalnie przystosowanych nerwów w górnej wardze i nosie, tworzących czułe na ciepło wgłębienia, wyczuwa pełne krwi żyły, dzięki czemu wie, gdzie się wgryźć.

Jak wykazały najnowsze badania, za zdolności nietoperza odpowiedzialne jest czułe na temperaturę białko TRPV1. Zwykle pomaga ono zwierzętom wykrywać niebezpiecznie wysoką temperaturę (powyżej 43 stopni Celsjusza), jednak u nietoperzy dzięki mutacjom obok typowej, pojawiła się wersja TRPV1-S wrażliwa na temperaturę w okolicach 30 stopni Celsjusza.

Analiza właściwości genów kodujących wytwarzanie TRPV1 dostarczyła dowodów, że wampiry są bliżej spokrewnione z końmi, psami, bydłem, kretami, delfinami niż z ludźmi, małpami, myszami, szczurami czy królikami - wbrew temu, co sugerowały badania anatomiczne. Wampiry są zatem bliższymi krewnymi krów, których krew chętnie piją, niż gryzoni, które przypominają.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko
Czytaj także

Zakochany plankton

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 17:05
Czy drobniutki i ślepy zooplankton dobieraja sobie partnerów seksualnych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lewe ślimaki przechytrzyły węże

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 14:45
Ślimaki o nietypowej, lewoskrętnej muszli sprawiają wężom więcej problemów przy połykaniu. Właśnie dlatego rzadziej padają ich ofiarą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 rzeczy, które czynią ludzi wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 14:05
Nikt nie ma wątpliwości, że Homo sapiens to istota niezwykła. Ale czy zastanawialiście się, co tak właściwie różni nas od zwierząt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renifery widzą w nadfiolecie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 08:02
Może nie potrafią latać, ale mają inne niezwykłe właściwości. Arktyczne renifery widzą promieniowanie ultrafioletowe - informuje "The Journal of Experimental Biology".
rozwiń zwiń