Nauka

Renifery widzą w nadfiolecie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 08:02
Może nie potrafią latać, ale mają inne niezwykłe właściwości. Arktyczne renifery widzą promieniowanie ultrafioletowe - informuje "The Journal of Experimental Biology".

Jak wykazały badania przeprowadzone przez zespół prof. Glena Jeffery z University College w Londynie, renifery widzą niedostrzegalne dla ludzkiego oka promieniowanie ultrafioletowe o długości fali od 400 do 190 nanometrów, czyli mniejszej niż światło widzialne.

Po co ewolucja wyposażyła renifery w tę umiejętność? Prawdopodobnie ułatwia ona reniferom poszukiwanie pożywienia oraz unikanie drapieżników, zwłaszcza rankiem i o zmierzchu, gdy brakuje światła. W warunkach arktycznych promieniowania ultrafioletowego jest bardzo dużo, a porosty, którymi żywią się renifery silnie absorbują ultrafiolet - prawdopodobnie w oczach tych zwierząt wyglądają na czarne. Także wilki i ślady ich moczu na śniegu w świetle UV silnie kontrastują z otoczeniem.

Jak można sprawdzić, czy zwierzę widzi w nadfiolecie? Naukowcy wykazali najpierw, że ultrafiolet o długości fali powyżej 350 nanometrów w ogóle przenika przez rogówkę i soczewkę renifera (w przypadku człowieka tkanki te pochłaniają ultrafiolet). Potem u uśpionego renifera zarejestrować elektryczną aktywność komórek siatkówki oka zwanych czopkami, reagujących na światło ultrafioletowe. Tak zwana elektroretinografia (ERG) wykorzystuje jako elektrodę wprowadzoną pod powiekę złotą folię.

Wydaje się, że oczom reniferów ultrafiolet nie szkodzi - podczas gdy u ludzi, którzy nie noszą okularów ochronnych, rozwija się stan zapalny, zwany ślepotą śnieżną i podobny do objawów spotykanych u nieostrożnych spawaczy.

Być może przystosowanie do widzenia ultrafioletu występuje również u innych arktycznych zwierząt, takich jak białe niedźwiedzie czy lisy polarne.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Londyn Siatkówka
Czytaj także

Reniferowe historie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2008 11:17
Wszyscy doskonale wiedzą, że to właśnie renifery ciągną co roku sanie Świętego Mikołaja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce żyją dwa gatunki słoni

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 15:00
Wyniki badań genetycznych są zaskakujące, ponieważ dotąd większość naukowców uważała, że tylko jeden. Gorąca debata co do rzeczywistej ilości afrykańskich gatunków słonia toczy się od dekady. Analiza DNA kończy spory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 rzeczy, które czynią ludzi wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 14:05
Nikt nie ma wątpliwości, że Homo sapiens to istota niezwykła. Ale czy zastanawialiście się, co tak właściwie różni nas od zwierząt?
rozwiń zwiń