Nauka

Zachodnia Afryka: wyginęły nosorożce czarne. To już pewne

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 06:05
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody oficjalnie potwierdziła, że w zachodniej części Afryki wyginęły wszystkie nosorożce czarne. Tym samym oficjalnie potwierdzono wyginięcie całego podgatunku zachodnioafrykańskiego.
Nosorożec czarny
Nosorożec czarnyFoto: Fot. US Fish and Wildlife Service

Przedstawiciele Unii oświadczyli, że jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest kłusownictwo. Wiele osób polowało w ostatnim czasie na nosorożce czarne, bo za ich rogi na czarnym rynku płaci się nawet 50 tysięcy dolarów za kilogram.

Sekretarz Generalny CITES, organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem nielegalnemu handlowi zagrożonych gatunków zwierząt John Scanlon twierdzi, że w tym roku kłusownicy zabili około 330 nosorożców czarnych. Ich rogi trafiły w większości na rynek farmaceutyczny Azji Południowo-Wschodniej.

John Scanlon przyznaje, że na terenie Afryki bardzo trudno jest chronić niektóre rzadkie gatunki, ale ich ochrona należy do obowiązków całej wspólnoty międzynarodowej.

Nosorożce czarne są uważane za gatunek "krytycznie zagrożony", czyli "5" w 6-stopniowej skali zagrożenia, gdzie 7 oznacza całkowite wyginięcie. Występuje jeszcze w Afryce południowo-wschodniej, na terenie Mozambiku, Kenii i Tanzanii, a także w nielicznych miejscach w RPA.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

sg

Czytaj także

Restytucja gatunków zagrożonych wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 16:30
Sokół, żubr, motyl niepylak apollo. Co je łączy? Gdyby nie starania naukowców, zniknęłyby na zawsze z naszego krajobrazu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroźna przeszłość Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 12:30
Surowy klimat na Półwyspie Iberyjskim? Mamuty, renifery i rosomaki były jego świadkami 150 ty. lat temu.
rozwiń zwiń