Nauka

Tajemnicza "planszówka" Majów

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:00
Podczas prac na stanowisku Majów w Meksyku archeolodzy odkryli planszę do gry sprzed ponad 1000 lat – informuje serwis internetowy Fox News Latino.
Piramida w Chichen Itza
Piramida w Chichen ItzaFoto: Laslovarga/Wikipedia.

Odkrycia dokonano na stanowisku Dzibilnocac, położonym w stanie Campeche w południowo-wschodniej części Meksyku na półwyspie Jukatan, gdzie znajdują się pozostałości ośrodka religijnego Majów.

Według komunikatu Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, archeolodzy prowadzący prace konserwacyjne w największej budowli, nazywanej strukturą A1 lub świątynią-pałacem, na jednym z najwyższych tarasów budowli odkryli na posadzce planszę do gry.

Aarcheolog Heber Ojeda wyjaśnił, że plansza pochodzi z okresu między VII i X wiekiem. Ma kształt kwadratowej tablicy o boku 50 centymetrów z wyrytymi na niej 58 prostokątnymi polami różnych rozmiarów. Zdaniem archeolog Judyty Gallegos Gomory, odkryta plansza mogła być przeznaczona do „patolli” - gry losowej znanej z opisów Majów oraz kronik hiszpańskich konkwistadorów. Jednak ze względu na podobieństwo elementów planszy do schematycznego przedstawienia wszechświata według Majów, plansza mogła być też wykorzystywana do odgadywania przyszłości i wróżenia.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: archeologia Meksyk
Czytaj także

Kamera pokazała tajemniczy grobowiec Majów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 12:00
Meksykańscy naukowcy po raz pierwszy w historii zajrzeli do grobowca Majów liczącego półtora tysiąca lat. Posłużyła im do tego malutka, zdalnie sterowana kamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryli kolejne miato Majów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 22:00
Meksykańscy archeolodzy rozpoczęli odsłanianie pozostałości wielkiego miasta Majów sprzed ponad 2200 lat – informuje serwis internetowy Allvoices.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 2012 roku nie będzie końca świata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 21:59
Do tej pory panowało przekonanie, że Majowie przepowiedzieli, że 21 grudnia 2012 roku nastąpi koniec świata. - Zostali źle zinterpretowani - twierdzi niemiecki naukowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aztecka szkoła otwarta dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 19:35
W Meksyku otwarto dla zwiedzających ruiny azteckiej szkoły w Tenochtitlan, stolicy państwa Azteków, odkryte przez archeologów podczas prac renowacyjnych.
rozwiń zwiń