Nauka

Ile się wyśpisz, tyle zapamiętasz na starość

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 00:54
Ilość oraz jakość snu w nocy mogą mieć wpływ na to, jak sprawna będzie nasza pamięć w przyszłości – wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

- Zaburzenia snu zdają się mieć związek z odkładaniem się, typowych dla choroby Alzheimera, płytek amyloidalnych w mózgach osób, które jeszcze nie mają problemów z pamięcią” – tłumaczy współautor pracy Yo-El Ju z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis. Alzheimer jest najpoważniejszą odmianą demencji, czyli pogorszenia zdolności pamięciowych i ogólnej sprawności umysłowej.

Naukowcy z zespołu Ju analizowali jakość i długość snu 100 osób w wieku 45-80 lat, które nie miały problemów z pamięcią. Wykorzystali w tym celu ankiety i dzienniczki uzupełniane przez uczestników, a przez dwa tygodnie monitorowali ich sen przy pomocy specjalnego urządzenia. Połowa badanych miała w rodzinie kogoś, kto cierpiał na Alzheimera.

Po zakończeniu badania stwierdzono, że 25 proc. jego uczestników miało w mózgu płytki amyloidalne, które mogą odkładać się na wiele lat przed ujawnieniem symptomów choroby Alzheimera. W porze nocnej badani spędzali w łóżku średnio 8 godzin, ale z powodu krótkich przebudzeń właściwy sen zajmował im ok. 6,5 godz.

Analiza ujawniła, że w mózgu osób, które budziły się ponad pięć razy na godzinę płytki odkładały się częściej niż u tych, którzy nie wybudzali się tak często. Ponadto, osoby, które spały mniej wydajnie (tj. nie wypoczywały wystarczająco podczas snu) częściej miały też wczesne objawy choroby. Ogólnie, u osób, które na wydajnym spaniu spędzały mniej niż 85 proc. czasu w łóżku częściej występowały płytki amyloidalne niż u tych, którzy przez ponad 85 proc. czasu mieli sen dobrej jakości.

- Związek między zaburzonym snem a odkładaniem się płytek amyloidalnych w mózgu jest interesujący, ale na podstawie danych uzyskanych w tym badaniu nie można określić, czy zachodzi tu zależność przyczynowo-skutkowa i w jakim kierunku – komentuje Ju. Jego zdaniem, niezbędne są dalsze długoterminowe badania, by określić, czy zaburzenia snu przyczyniają się do powstawania płytek amyloidalnych w mózgu, czy też zmiany typowe dla wczesnej fazy Alzheimera prowadzą do problemów ze snem.

- Nasze badania stanowią podwaliny do dalszych prac, które pozwolą sprawdzić, czy wpływanie na sen może być skuteczną strategią zapobiegania lub spowalniania rozwoju Alzheimera – dodaje Ju. 

(ew/pap)

Czytaj także

Przerywany sen szkodzi pamięci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 08:00
Jak dowodzą badania na myszach, przerwy podczas snu zaburzają proces powstawania wspomnień. Informuje o tym pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy potrafią czytać sny

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 19:32
Po raz pierwszy naukowcom udało się poznać treść marzenia sennego w czasie snu badanej osoby. O swoich eksperymentach poinformowali na łamach "Current Biology".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen uwolni od złych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 18:55
Sen zmniejsza aktywność odpowiedzialnych za emocje obszarów, związaną z przykrymi wspomnieniami - informuje pismo "Curent Biology".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: ludzki mózg osiągnął ewolucyjny szczyt

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 10:41
Mało prawdopodobne, żeby ludzki mózg dalej ewoluował w stronę większej złożoności. Wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od 45 lat słabnie pamięć i zdolność analizy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 22:14
Funkcje mózgu: pamięć, zdolność rozumienia, analizy i przyswajania sobie nowej wiedzy słabną od 45 roku życia, a nie po ukończeniu 60 lat jak dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy University College w Londynie.
rozwiń zwiń