Nauka

Słońce chwilowo nie ma żadnych plam

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 06:47
Na powierzchni Słońca nie ma obecnie nawet jednej plamy - informuje serwis NASA - SpaceWeather.com.
Słońce chwilowo nie ma żadnych plam
Foto: NASA

Jeszcze niedawno zaplamione Słońce popisywało się wybuchami klasy M i X, które wyrzucały w kierunku naszej planety spore chmury naładowanych cząstek, a te powodowały piękne zorze polarne.

Dzisiejszy wygląd tarczy słonecznej pokazuje zupełnie inny widok - bardziej typowy dla głębokiego minimum aktywności, z jakim mieliśmy do czynienia kilka lat temu, niż dla okresu (około roku) przed samym maksimum 11-letniego cyklu aktywności naszej dziennej gwiazdy, w którym jesteśmy teraz. Okazuje się bowiem, że we wtorek na tarczy Słońca nie ma żadnej, nawet najmniejszej, plamy słonecznej.

Na jego powierzchni znajduje się tylko jeden słabo aktywny obszar oznaczony numerem 1452, ale nie jest on związany z żadną plamą, tylko ze sporą grupą pochodni, i na dodatek chowa się za zachodnim brzegiem tarczy, więc w środę nie będzie już widoczny.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: NASA słońce
Czytaj także

Wiedzą, dlaczego Słońce spało

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2010 17:30
Naukowcy wyjaśnili przedłużający się brak normalnej aktywności Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największy wybuch słoneczny od 5 lat. Fala uderzy w Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 09:00
Poczynając od czwartku Ziemię zaczną bombardować naładowane cząstki wyrzucone w przestrzeń przez największy od 5 lat wybuch na Słońcu - poinformowały władze amerykańskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burza na Słońcu. Czy twój telefon przeżyje?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 17:46
Po potężnej eksplozji na słońcu w ziemską magnetosferę zaczyna uderzać coraz silniejszy wiatr słoneczny. Możliwe są zakłócenia w systemach satelitarnych czy sieciach elektrycznych.
rozwiń zwiń