Nauka

Panikujesz? Masz kwaśny mózg

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 00:01
Niski odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
Kwaśny odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
Zespół psychiatry i neurofizjologa Johna Wemmie z University of Iowa opracował opartą na badaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI) bezinwazyjną technikę wykrywania i monitorowania zmian pH zachodzących w żywym mózgu pacjenta. Aby skalibrować urządzenie, myszom podawano dwutlenek węgla (obniżający pH, czyli zakwaszający) lub podwyższający pH dwuwęglan.
 
Jak się okazało, niektóre z występujących w mózgu receptorów aktywują się dopiero przy niskim pH (czyli w środowisku kwaśnym). Może to oznaczać, że niskie pH odrywa rolę sygnalizacyjną w normalnie funkcjonującym mózgu. Badania na myszach wykazały, że taki mechanizm bierze udział na przykład w normalnej reakcji na zagrożenie oraz w zapamiętywaniu i uczeniu się.
 
Naukowcy oceniają, że nowa technika badania mózgu, wykrywająca zmiany pH, może się stać cennym uzupełnieniem obecnie stosowanego funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), który wykrywa różnice w wysyceniu krwi tlenem.

Zespół psychiatry i neurofizjologa Johna Wemmie z University of Iowa opracował, opartą na badaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI), bezinwazyjną technikę wykrywania i monitorowania zmian pH zachodzących w żywym mózgu pacjenta.

Aby skalibrować urządzenie myszom podawano dwutlenek węgla (obniżający pH) lub, podwyższający pH, dwuwęglan. Jak się okazało, niektóre z mózgowyh receptorów aktywują się dopiero przy niskim pH (czyli w środowisku kwaśnym).

Może to oznaczać, że niskie pH odrywa rolę sygnalizacyjną w normalnie funkcjonującym mózgu. Badania na myszach wykazały, że taki mechanizm bierze udział na przykład w normalnej reakcji na zagrożenie oraz w zapamiętywaniu i uczeniu się. Naukowcy oceniają, że nowa technika badania mózgu, wykrywająca zmiany pH, może się stać cennym uzupełnieniem, obecnie stosowanego, funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), który wykrywa różnice w wysyceniu krwi tlenem.

(pap/ew)

Zobacz więcej na temat: depresja dwutlenek węgla

Czytaj także

Pamięć przenośna dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 23:30
Każdy marzył, aby uczyć się tak jak bohaterowie Matrixa. Ju Jitsu czy pilotaż śmigłowca w kilka sekund? Wkrótce to może stać się prawdą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ręka w gipsie zmienia mózg

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 11:50
Już po 16 dniach od włożenia w gips prawej ręki dochodzi do reorganizacji obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę ruchów ręki prawej i lewej – wynika z badań szwajcarskich, o których informuje pismo "Neurology".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg w oczach?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 06:00
Gorsze działanie mózgu widać po oczach. Z tęczówki oka jesteśmy w stanie odczytać ogólny stan zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden gen sprawił, że mamy takie mózgi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 14:45
Stało się to kilka milionów lat temu w Afryce, gdzie trwał ewolucyjny wyścig zbrojeń. Czy ten gen może wpłynąć na dalszy rozwój ludzkiego mózgu?
rozwiń zwiń