X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Pamięć przenośna dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 23:30
Każdy marzył, aby uczyć się tak jak bohaterowie Matrixa. Ju Jitsu czy pilotaż śmigłowca w kilka sekund? Wkrótce to może stać się prawdą.
Audio


Naukowcy zbadali neurooddziaływania, które umożliwiają szczurom zapamiętywanie.

Cudowna chemia mózgu

Badacze z USA stworzyli dodatkową pamięć dla mózgu. To chip, który sprawia, że od ręki coś wiemy  (czego nie wiedzieliśmy przed chwilą). Wszystko dzięki studiom nad chemią neuroprzekaźników u szczurów.

Zespół pod kierunkiem dra Theodore'a Bergera z University of South California badał procesy mózgowe u szczurów, które właśnie się czegoś uczą. Naukowcy rejestrowali impulsy, które przebiegają w szczurzym hipokampie. To właśnie tam pamięć krótkoterminowa zmienia się w długoterminową. 

Manipulując tymi impulsami, badacze mogli zmusić szczura do zapomnienia tego, czego właśnie się nauczył, a potem nagle przywrócić mu jego „wiedzę”. 
Zeespół zbudował także chip, który dzięki elektrodom zwiększa pamięciowe możliwości szczurów. Stymulując hipokamp wiązką impulsów zwiększa  ich możliwości uczenia się. 
Chip może także  przechowywać neuroimpulsy, a zatem przechować zdobytą wiedzę. Opis dra Bergera jest wprost przerażający: - Włącz chip i szczur pamięta. Wyłącz, a zapomni - mówi. - Nasze badania pokazały, że przy odpowiedniej wiedzy na temat kodowania informacji w mózgu możliwa jest prostetyka nerwowa i manipulowanie procesem kodowania informacji w czasie rzeczywistym, możliwe jest odtworzenie informacji lub zwiększenie możliwości mózgu.
Doświadczenie ma pomóc chorym na Alzheimera lub tym, którzy przebyli udar. Dlatego badacze już pracują nad kolejnym krokiem: chcą przetestować swoje chipy na małpach. 
Rzesze chorych z uszkodzoną pamięcią czekają. Jeśli ktoś z Państwa marzył, aby nauczyć się czegoś szybko i bez bólu, także powinien obserwować te badania z największym zainteresowaniem.

Manipulując tymi impulsami, badacze mogli zmusić szczura do zapomnienia tego, czego właśnie się nauczył, a potem nagle przywrócić mu jego „wiedzę”. Zespół zbudował także chip, który dzięki elektrodom zwiększa pamięciowe możliwości szczurów. 

Mózgowe USB

Chip może także  przechowywać neuroimpulsy, a zatem przechować zdobytą wiedzę. Opis dra Bergera jest wprost przerażający: - Włącz chip i szczur pamięta. Wyłącz, a zapomni - mówi. - Nasze badania pokazały, że przy odpowiedniej wiedzy na temat kodowania informacji w mózgu możliwa jest prostetyka nerwowa i manipulowanie procesem kodowania informacji w czasie rzeczywistym, możliwe jest odtworzenie informacji lub zwiększenie możliwości mózgu.

Doświadczenie ma pomóc chorym na Alzheimera lub tym, którzy przebyli udar. Dlatego badacze już pracują nad kolejnym krokiem: chcą przetestować swoje chipy na małpach. Rzesze chorych z uszkodzoną pamięcią czekają.

Jeśli ktoś z Państwa marzył, aby nauczyć się czegoś szybko i bez bólu, także powinien obserwować te badania z największym zainteresowaniem.

(ew/prnewswire.com)

Zobacz więcej na temat: USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mózg może żyć po dekapitacji, czyli po ścięciu głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 15:00
Kiedy mózg w ściętej głowie emituje silną falę energii, tzw. falę śmierci, nie oznacza to końca jego aktywności. Świadczą o tym najnowsze badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze za mało wiedzą o Alzheimerze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 12:53
Czy choroba ta musi oznaczać wykluczenie ze społeczeństwa? W Polsce cierpi na nią ćwierć miliarda ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijany mózg

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 20:10
Prof. Wojciech Kostowski (lekarz): Po heroinie i morfinie alkohol należy do najsilniejszych środków uzależniających, następnie są psychostymulanty – kokaina i amfetamina, później nikotyna i na końcu – konopie i haszysz.
rozwiń zwiń