Nauka

W 2013 pierwsza terapia komórkami pluripotentnymi

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:00
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku zostanie wypróbowana nowatorska terapia komórkami macierzystymi.
W 2013 pierwsza terapia komórkami pluripotentnymi
Foto: sxc.hu/cc.
W 2013 pierwsza terapia komórkami pluripotentnymi 
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku zostanie wypróbowana nowa terapia komórkami macierzystymi. 
Pluripotentne komórki macierzyste powstają wówczas, kiedy naukowcy cofną dorosłe, w pełni wykształcone komórki do etapu, kiedy ich przyszłość był jeszcze przed nimi. Taka pluripotentna komórka macierzysta może zmienić się w dowolną komórkę organizmu. 
Nowatorska terapia, jeśli się powiedzie, będzie prawdziwym kamieniem milowym w historii medycyny. Umożliwi odtwarzanie tkanek, a może nawet całych organów z komórek ich właścicieli. 
W 2006 roku Shinya Yamanaka cofnął do stanu pluripotentnego komórki skóry. To była wspaniała wiadomość dla medycyny. Dotąd komórki macierzyste pozyskiwano z kontrowersyjnych źródeł (głównie embrionów). Okazało się, że bezcenne komórki można pozyskiwać bez łamania zasad etycznych. Yamanaka otrzymał zaś Nagrodę Nobla w 2011 roku. 
Na czym będzie polegała terapia? Ma dostarczyć płytki krwi chorym na raka, zapobiegając niekontrolowanym krwotokom i pomagając w regeneracji tkanek. Ale zanim płytki krwi z komórek pluripotentnych zostaną podane chorym, wypróbują je zdrowi ochotnicy, aby upewnić się, że na pewno są tolerowane przez organizm.

Pluripotentne komórki macierzyste powstają wówczas, kiedy naukowcy cofną dorosłe, w pełni wykształcone komórki organizmu do etapu, kiedy ich funkcja była jeszcze nieokreślona. Taka pluripotentna komórka macierzysta może zmienić się w dowolną komórkę organizmu. 

Nowatorska terapia, jeśli się powiedzie, będzie prawdziwym kamieniem milowym w historii medycyny. Umożliwi odtwarzanie tkanek, a może nawet całych organów z komórek pobranych od ich właścicieli. 

W 2006 roku Shinya Yamanaka cofnął do stanu pluripotentnego komórki skóry. To była wspaniała wiadomość dla medycyny. Dotąd komórki macierzyste pozyskiwano z kontrowersyjnych źródeł (głównie embrionów). Okazało się, że bezcenne komórki można też zdobyć bez łamania zasad etycznych. Yamanaka został już doceniony i otrzymał Nagrodę Nobla w 2012 roku. 

Na czym będzie polegała terapia? Ma dostarczyć płytki krwi chorym na raka, zapobiegając niekontrolowanym krwotokom i pomagając ich organizmom w regeneracji tkanek. Ale zanim płytki krwi z komórek pluripotentnych zostaną podane chorym, wypróbują je zdrowi ochotnicy, aby upewnić się, że na pewno są tolerowane przez organizm.

(ew/Newscientist)

Zobacz więcej na temat: komórki macierzyste medycyna
Czytaj także

Nobel z medycyny za komórki pluripotentne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:05
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny otrzymali wspólnie John B. Gurdon i Shinya Yamanaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel z medycyny za "biologiczną podróż w czasie"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:35
Nagrodę dostali wspólnie Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka. Badali komórki macierzyste.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel 2012: nadzieja dla chorych czy dowód pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 17:30
Kontrowersyjne i przedwczesne - tak część szwedzkich komentatorów określa przyznanie tegorocznego medycznego Nobla za badania nad komórkami macierzystymi. Inni nie kryją radości z decyzji Instytutu Karolińskiego.
rozwiń zwiń