Nauka

Nobel z medycyny za komórki pluripotentne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:05
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny otrzymali wspólnie John B. Gurdon i Shinya Yamanaka.
Audio
Shinya Yamanaka
Shinya YamanakaFoto: Rubenstein. Flickr, lic. CC.
Nobel z medycyny dla
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny otrzymali 
Do podziału jest 8 milionów koron szwedzkich.

Nagroda została przyznana za eksperymenty nad macierzystymi komórkami pluripotentnymi. To takie, które mogą przekształcić się w dowolne komórki organizmu. Nagrodzeni udowodnili, że dorosłe komórki, które już wykształciły specyficzne funkcje, mogą zostać "cofnięte" do stadium pluripotentnego i ponownie wykształcić swoje funkcje (inne niż poprzednio).

Okazuje się zatem, że do terapii komórkami macierzystymi nie trzeba wykorzystywać komórek embrionalnych. Wystarczą dorosłe, które poddano specjalnej terapii genetycznej. 

Sir John B. Gurdon (ur. 1933) związany jest z Uniwersytetami Cambridge i Oksfordzkim, a także z uczelnią Caltech. Swoje badania, które przyniosły mu Nobla, prowadził w latach 60. XX wieku. Odkrył wówczas, że specjalizacja dorosłej komórki może zostać cofnięta i komórka może stać się ponownie pluripotentna.

Shinya Yamanaka (ur. 1962), obecnie profesor Uniwersytetu w Kioto, udowodnił to w 2006 roku podczas swoich badań na myszach.

W latach 1901-2011 aż 199 osób otrzymało te prestiżowe laury. Teraz do grona noblistów z w dziedzienie medycyny i fizjologii dołączają kolejni. W tym roku do podziału jest 8 milionów koron szwedzkich.

(ew/Nobelprize.org)

Sir
Sir John B. Gurdon
Czytaj także

Przed nami tydzień noblowski

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 14:40
Od 8 października codziennie będziemy poznawać nowych laureatów Nagrody Nobla. Jak zwykle ogłoszenie laureatów Nagród Nobla następuje na początku października i jak co roku pierwsze trzy dni poświęcone będą naukom matematyczno-przyrodniczym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień noblowski: czy będzie Nobel za bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:40
To historyczne odkrycie, ale czy zasługuje na Nobla? I, jeśli tak, kto powinien go dostać? Kontrowersji jest sporo. Sprawa Nobla i "boskiej cząstki" zostanie rozstrzygnięta już dziś!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel z medycyny za "biologiczną podróż w czasie"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:35
Nagrodę dostali wspólnie Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka. Badali komórki macierzyste.
rozwiń zwiń