Nauka

Prehistoryczny krokodyl znaleziony w muzealnej szufladzie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:20
Nazwano go Tyrannoneustes lythrodectikos, co po grecku oznacza "pływający władca, gryzący do krwi". Należał do wymarłej rodziny morskich krokodyli.
Prehistoryczny krokodyl znaleziony w muzealnej szufladzie
Foto: CBSOfficialNews/YouTube

Jego skamieniałość sprzed 160 mln lat przeleżała zapomniana ponad wiek w magazynach muzealnych w Szkocji, zanim zidentyfikowali ją naukowcy.

- Tyrannoneustes przypominał nieco z wyglądu delfina, żył 165 mln lat temu - wyjaśnia paleontolog, Mark Young z University of Edinburgh w Szkocji.

W jego czasach  Europa była archipelagiem otoczonym płytkim, ciepłym morzem o temperaturze powierzchni wahającej się pomiędzy 20-27 st. C.

Drapieżnik miał długi pysk, duże płetwy, nieopancerzoną skórę i płetwę ogonową, której spodnia część była większa niż górna, przypominając odwróconą do góry nogami płetwę rekina. Był superdrapieżcą. Mógł upolować i pożreć zwierzę swoich rozmiarów lub większe.

PAP, tj

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Szkocka świątynia jest starsza od Stonehenge o 800 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 11:26
Naukowcy badający Stanowisko Ness of Brodgar ustalili, że zespół kamiennych budowli starszych niż Stonehenge mógł być ośrodkiem neolitycznej kultury i prehistoryczną świątynią.
rozwiń zwiń