Nauka

Inteligencja nie tylko w płatach czołowych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 15:15
Niespodzianka: za zdolności kognitywne człowieka odpowiadają nie tylko płaty czołowe. A tak sądzono.
Inteligencja nie tylko w płatach czołowych
Inteligencja nie tylko w płatach czołowych 
Niespodzianka: za zdolności kognitywne człowieka odpowiadają nie tylko płaty czołowe. A tak sądzono. 
Badacze z Uniwersytetów w Durham i Reading porównali wielkość płatów czołowych u ludzi i innych gatunków. Okazało się, że u Homo sapiens wcale nie są powiększone w stosunku do pozostałych części mózgu. Do tej pory właśnie tam lokowano źródło inteligencji człowieka. Okazuje się, że zdolności kognitywne muszą mieć swój początek także w innych rejonach mózgu.
- To chyba najszerzej rozprzestrzeniony pogląd: mózg ludzki ewoluował dzięki powiększeniu płatów czołowych - mówi główny autor badań, prof. Robert Barton z Durham University. -  Uważa się, że to ten rejon mózgu miał znaczenie w rozwoju typowo ludzkich zachowań, zdolności do myślenia i mowy. Pokazujemy, że to nieprawda. 
Jak sugerują naukowcy, pod lupę należałoby wziąć bardziej „prymitywne” rejony mózgu, np. móżdżek, który także odpowiada za rozrost mózgu człowieka. Może się okazać, że gra sporą rolę w ludzkiej inteligencji oraz że ma znaczenie dla zaburzeń pracy mózgu (np. autyzm, dysleksja). 
Zdolności człowieka mogą mieć jednoczesne podstawy w różnych rejonach mózgu. Wygląda na to, że nadal niewiele wiemy o tym, co czyni nas wyjątkowymi.
Wyniki badań można przeczytać na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Badacze z Uniwersytetów w Durham i Reading porównali wielkość płatów czołowych u ludzi i innych gatunków. Okazało się, że u Homo sapiens wcale nie są powiększone w stosunku do pozostałych części mózgu. Do tej pory właśnie tam lokowano źródło inteligencji człowieka.

Okazuje się, że zdolności kognitywne muszą mieć swój początek także w innych rejonach mózgu. - To chyba najszerzej rozprzestrzeniony pogląd: mózg ludzki ewoluował dzięki powiększeniu płatów czołowych - mówi główny autor badań, prof. Robert Barton z Durham University. - Uważa się, że to ten rejon mózgu miał znaczenie w rozwoju typowo ludzkich zachowań, zdolności do myślenia i mowy. Pokazujemy, że to nieprawda.
Jak sugerują naukowcy z Durham i Reading, pod lupę należałoby wziąć bardziej „prymitywne” rejony mózgu, np. móżdżek, który także odpowiada za rozrost mózgu człowieka. Może się okazać, że gra sporą rolę w ludzkiej inteligencji. Już ustalono, że jego uszkodzenia mają znaczenie dla zaburzeń pracy mózgu (np. autyzm, dysleksja).

Zdolności człowieka mogą mieć zatem jednoczesne podstawy w różnych rejonach mózgu. Wygląda na to, że nadal niewiele wiemy o tym, co czyni nas wyjątkowymi.

Wyniki badań można przeczytać na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

(ew/ScienceDaily)

Zobacz więcej na temat: inteligencja medycyna NAUKA
Czytaj także

Twoje serce i płuca również wąchają

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:45
Badania wykazały, że niektóre organy wewnętrzne także czują zapachy jedzenia i napojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tetris łagodzi stres pourazowy i pomaga na „leniwe oko”

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 00:20
Siedzenie przed komputerem nie musi szkodzić oczom. Badacze sądzą, że klasyczna gra komputerowa, Tetris, ma dobroczynne właściwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy alarmują: otyłość szkodliwa dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:13
Najnowsze badania wskazują, że zrzucenie zbędnych kilogramów poprawia działanie umysłu. Jednak ludzie na całym świecie tyją, co powoduje wiele zagrożeń.
rozwiń zwiń