Nauka

"Jem, piję i rosnę". Książka o zdrowym odżywianiu się... dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 08:48
- Dzieci będą chciały zdrowo się odżywiać, jeśli dostaną prostą i ciekawą informację na ten temat - uważa Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyczka z Centrum Zdrowia Dziecka, autorka porad o zdrowym odżywianiu się w Polskim Radiu Dzieciom, znana jako dr Witaminka.
Audio
  • Joanna Neuhoff-Murawska: dorośli popełniają wiele błędów w żywieniu najmłodszych (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Kuzmin/shutterstock.com

Wcześniej, we współpracy z Polskim Radiem, Joanna Neuhoff-Murawska nagrała piosenki dla dzieci o zdrowym odżywianiu się, teraz audycje radiowe zainspirowały ją do napisania, wraz z 6-letnim synem, książki pod tytułem "Jem, piję i rosnę".

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Neuhoff-Murawska wyjaśniła, że po 400 audycjach w Polskim Radiu Dzieciom chciała w interesujący sposób wytłumaczyć dzieciom, po co jemy i co wtedy dzieje się w naszym organizmie.

- To, że potrzebujemy cennych składników odżywczych jest dla dzieci "kosmiczną informacją". Myślą, że jedzą, bo im smakuje albo dlatego, że są głodni. Wytłumaczenie tego w ciekawy sposób wydało się dużym wyzwaniem - podkreśliła dr Witaminka.

Neuhoff-Murawska pracuje w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka, na co dzień zajmuje się problemem otyłości u dzieci. Według niej dorośli popełniają wiele błędów w żywieniu najmłodszych.

- Jeśli rodzice czy dziadkowie będą patrzeć tylko na upodobania dzieci, to wiadomo, że w jadłospisie znajdą się głównie słodycze i fast foody. Niestety tych produktów dzieci jedzą zdecydowanie za dużo - oceniła.

zz 

***

Według danych Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, 22 procent uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub otyłość.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA dieta zdrowie dzieci
Czytaj także

Eksperci: cholesterol z jajek nie taki straszny, jak go malują

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 09:50
Chociaż jedno kurze jajko zawiera dopuszczalną dzienną dawkę cholesterolu, to zdrowa osoba może bez obaw zjeść w ciągu doby trzy jajka, a okazjonalnie - nawet więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: słone jedzenie nie zwiększa pragnienia lecz potęguje uczucie głodu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:54
Badania nad rolą soli w diecie zostały przeprowadzone przy okazji dwóch symulacji podróży na Marsa. Jak się okazało "astronauci", którzy jedli więcej soli, zachowywali w organizmie więcej wody i byli mniej spragnieni, ale za to potrzebowali więcej energii.
rozwiń zwiń