Nauka

Neandertalczycy mogli wynaleźć narzędzia, których używamy do dziś

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 14:00
Badacze z Niemiec znaleźli dowody na to, że to neandertalczycy jako pierwsi nauczyli się wyrabiać kościane narzędzia do gładzenia skór. To oni nauczyli Homo sapiens ich produkcji.
Neandertalczycy mogli wynaleźć narzędzia, których używamy do dziś
Foto: sxc.hu/cc.

Archeolodzy odkopali dowody na dwóch paleolitycznych stanowiskach w południowo-zachodniej Francji. Jedno z nich to sławne neandertalskie stanowisko w jaskini Pech-de-l’Aze I, a drugie to Abri Peyrony.

Odkryte tam kościane narzędzia mają 50 000 lat. Są niezwykle podobne do późniejszych i wiązanych już z człowiekiem anatomicznie współczesnym narzędzi zwanych z francuska "lissoir" (kościany skrobak do zmiękczania skóry; francuski jest podstawowym językiem badaczy paleolitu). Tego typu narzędzia są w użyciu do dzisiaj, znajdują się w każdym zakładzie garbowania skór.

- Te dwa stanowiska dostarczyły najlepszego jak dotąd dowodu na to, że neandertalczycy rozwinęli swoją własną technologię obróbki narzędzi kościanych - mówi dr Shannon McPherron Instytutu Maxa Plancka w Lipsku, gdzie znajduje się dział archeologiczny i antropologiczny.

Jak dotąd kościane narzędzia wiązano jedynie z Homo sapiens. Miały być dowodem na jego większe umiejętności technologiczne. - Jeśli neandertalczycy sami dopracowali się takich narzędzi, możliwy jest taki scenariusz, że to Homo sapiens przejęli tę technikę od neandertalczyków - dodaje dr Marie Soressi z Uniwersytetu  Lejdzie, która także brała udział w badaniach. - Ludzie anatomicznie współcześni przyszli do Europy z kościanymi ostrzami, ale "lissoirs" zaczęli wykonywać później.

Być może to najwcześniejszy dowód na przekazywanie umiejętności pomiędzy Homo sapiens i neandertalczykami. Takie dowody dotyczyły dotąd czasów późniejszych i zakładały, że to neandertalczycy podpatrywali techniki Homo sapiens.

- Oczywiście, nie możemy wykluczyć, że Homo sapiens pojawili się w Europie wcześniej niż sądzimy (obecnie zakłada się, że było to ok. 40 000 - 45 000 at temu - przyp. red.) i to oni nauczyli tej techniki neandertalczyków - zastrzega Soressi.

- Nie wiemy, jak rozprzestrzenione były tego typu wyroby u neandertalczyków. Na razie znaleźliśmy niewielkie fragmenty gładzików - mówi  dr McPherron. Być może na innych stanowiskach neandertalskich po prostu je przegapiano, ponieważ nie spodziewano się ich znaleźć.

Wyniki prac ukazały się na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

(ew/Sci-News)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Unikatowe znalezisko: śląska Wenus z neolitu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:15
Figurka pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e. W Polsce jeszcze takiej nie odkryto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria: odkryto grobowiec artystokraty z I wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 19:06
Archeolodzy odkryli w środkowo-wschodniej Bułgarii tracki grobowiec sprzed około 2000 lat - informuje serwis internetowy Standard News.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologia: planszówka z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 13:00
Nawet nasi przodkowie potrzebowali nieco intelektualnej rozrywki. Wykopaliska w południowej Turcji dowodzą tego niezbicie. Badacze znaleźli pionki sprzed 5000 lat.
rozwiń zwiń