Nauka

Start Heweliusza przebiegł bez problemów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 07:00
Polski satelita "Heweliusz" jest już na orbicie okołoziemskiej. Obiekt wczesnym rankiem został wystrzelony z chińskiego centrum kosmicznego.
Audio
Start Heweliusza przebiegł bez problemów
Foto: fot. PAP/EPA/T TIAN

Na wysokość ponad 600 km wyniosła go 47-metrowa rakieta o nazwie Długi Marsz-4B.

W kosmosie jest już jeden polski satelita naukowy - Lem, którego wystrzelono rok temu. Lem i Heweliusz - obok 2 kanadyjskich i 2 austriackich satelitów - należą do międzynarodowej misji Brite.

Wszystkie są niewielkie: to sześciany o boku około 20 centymetrów. Heweliusz nieco różni się od Lema oraz austriackich i kanadyjskich "braci". Zawarto w nim kilka eksperymentalnych rozwiązań technologicznych jak sprawdzanie pamięci w warunkach radiacji czy otwieranie malutkich systemów mechanicznych. Nieco zmodyfikowany został też teleskop.

Heweliusz, gdy już znajdzie się w kosmosie, przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd. Budowie i wystrzeleniu satelitów Lem i Heweliusz patronuje radiowa Jedynka.

(IAR)

Czytaj także

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci po marsjańskim konkursie NASA

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 22:22
W marsjańskim konkursie organizowanym przez NASA polscy studenci - bez miejsca na podium, ale wracają z USA jako finaliści z pierwszej dziesiątki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci na podbój Kosmosu i oceanicznych głębin

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 00:01
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ma na koncie wiele osiągnięć. Największym było wysłanie w Kosmos satelity PW-Sat. - Braliśmy też udział w projekcie satelitów dla ESA. Były to ESEO (studencki satelita Ziemi) i ESMO (satelita orbitujący wokół Księżyca) - mówi Katarzyna Woroniak z Koła.
rozwiń zwiń